Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

SMS ile Preeklampsiden Korunmak Mümkün Mü?

SMS ile Preeklampsiden Korunmak Mümkün Mü?
Kubilay Han Uluerim

Preeklampsi, hamileliğin 20. haftasında meydana gelen, hem anne hem de bebek için ölümcül olabilecek hipertansif bir rahatsızlıktır. %5-8 arası tüm hamileler preeklampsiden etkilenir ve bu sorun yıllık 76.000 kadın ve 500.000 bebek ölümüne neden olur.

Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Okulu’nda yapılan bir deney sonucunda, araştırmacıların bulgularına göre, kadınların %70’i hamilelik sonrası tekrardan randevu alıp kontrollere gitmiyor. Gittiklerinde ise sıklıkla yüksek tansiyon testi yapılıyor.

Yapılan araştırma aynı zamanda kadınların cep telefonunu fazla kullandığı ve fazla miktarda mesajlaştığını gösteriyor. Araştırmanın amacı ise mesajlaşma tabanlı gözlem sistemlerinin preeklapmsi hastası kadınların gözlemi, bilgilendirilmesi ve tıbbi müdahaleye gerek kalmadan önlem alınmasındaki tesirini ölçmek.

Araştırma başlangıcında, hastaneden taburcu olmadan önce 32 hastaya gözlem cihazı olarak bileklik verilmiş ve günlük olarak tansiyon ölçümü yapıp sonuçları hastaneye göndermeleri tembihlenmiş. Eğer anormal sonuç alırlarsa ölçümü tekrarlamaları gerektiği belirtilmiş. Hastaların %84’ü taburcu olduktan sonraki 2 gün içinde tansiyon ölçümü yaptıklarını bildirirken, %65’i elde ettiği sonuçları hastaneye yollamış. Mesajlaşma sonucu elde edilen bulgular sayesinde 2 hastaya tansiyon ilacı verilmiş ve hiçbir hastanın hastaneye gitmesi gerekmemiş.

Araştırmacılar mesaj tabanlı gözlem sistemlerinin oldukça basit ve etkili olduğunun kanıtlandığını vurgularken, bu tarz yöntemlerin daha gelişme aşamasında olduğu ve birçok hastanenin yakında benzer yöntemleri benimsemesi gerektiğini belirtiyor.

Submit a Comment