Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

3D Systems Sanal Gerçeklik ile Ameliyat Becerilerinizi Geliştiriyor

3D Systems Sanal Gerçeklik ile Ameliyat Becerilerinizi Geliştiriyor
Kubilay Han Uluerim

3D Systems, yaptığı son açıklamada kasık fıtığı tedavisi (TAPP) için ilk ve tek sanal gerçeklik eğitim modülünü geliştirdiğini duyurdu. 3D Systems’in geliştirdiği LAP Mentor laparoskopik ameliyat simülatörü ve robotik ameliyatlar için geliştirdiği RobotiX Mentor simülatöründe de bulunan bu yeni modül, sağlık sektöründe daha iyi eğitim ve tedavi sonuçları için gerekli bir gelişme idi.

Amerikan Gastrointestinal ve Endoskopik Cerrahi Derneği’nin (SAGES) söylediklerine göre, ABD’de yılda ortalama 600.000 kasık fıtığı ameliyatı yapılıyor. Bu ameliyatlar daha az müdahale ile yapılarak iyileşme süreci hızlandırılabilse de birçok doktor geleneksel açık ameliyat tekniği uyguluyor. Bunun sebebi ise minimal invazif ameliyat tekniklerinin öğrenmesinin zor olması ve uygulama için yıllardır sadece kadavraların kullanılması.

3D Systems’in yeni TAPP eğitim modülü, gelişmiş teknikleri denemeleri için doktorlara tekrarlanabilir uygulama olanağı sunuyor. Öğrenme eğrisini kısaltmak için tasarlanan modül, gerçekçi bir anatomik ortam sunarak güvenli bir şekilde tekniğin çalışılmasını sağlıyor. Modül, aynı zamanda eğitici bir şekilde kişiyi yönlendiriyor, tıbbi karar verme yeteneğini sorguluyor ve nesnel performans ölçümü yapabiliyor.

Submit a Comment