Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sosyal Medya Ağları İnsanların Kilo Kaybetmesine Yardımcı Oluyor

Sosyal Medya Ağları İnsanların Kilo Kaybetmesine Yardımcı Oluyor
Çağla Akın

İnsanlara yardımcı olmak için tasarlanmış sosyal ağ programları, yeni bir araştırmaya göre, obeziteye karşı küresel mücadelede rol oynayabilmektedir.

Imperial College London’daki araştırmacıların, önceki oniki çalışmayı birleştirerek yaptıkları analizlere göre; bu tür programlar, katılımcıların kilo kaybetmesine yardımcı olarak anlamlı sonuçların elde edilmesini sağlamıştır. Obezite, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde büyüyen bir konudur ve diyabet gibi hastalıklara, kansere ve ruhsal problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca, sağlık hizmetlerinde artan maliyetlere de sebebiyet vermektedir.

Araştırmalar; Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinin kullanımının, obez insanların, (sağlık profesyonellerinin ve hasta kimselerin arkadaşlarının da desteğiyle) kilo vermelerinde yardımcı olduğunu göstermiştir.

Amerika’dan, Avrupa’dan, Doğu Asya’dan ve Avustralya’dan toplamda 1884 katılımcının bulunduğu 12 sosyal ağ servisi ile birlikte, kilo kaybı için denenen çalışmaların derlenmesiyle yapılan açıklamalara göre, bu hizmetleri kullanan insanların vücut kitle indeksinde 0,64 değerinde ortak bir azalma elde edilmiştir.

Imperial College London Cerrahi ve Kanser Anabilim Dalı Başkanı ve Cerrah Dr. Huton Ashrafian: “Sosyal medya kullanımın diğer metodlara göre bir avantajı; geleneksel yöntemlere göre maliyetinin çok daha düşük ve günlük kullanım için pratik olmasıdır.” demiştir.

Bir toplumun parçası olabilme hissi, hastayla yaşıt kişilerin hastalara destek olmalarıyla sağlanabilmektedir. İnsanlar, sosyal medya aracılığı ile herhangi bir rahatsızlık duymadan ve ihtiyaç duydukları hizmetleri almak için, maliyet gerektiren seyahatleri gerçekleştirmek zorunda kalmadan doktorlarından tavsiye alabilmektedir. Sağlık profesyonelleri de, sosyal medya ağları üzerinden aynı anda birçok hastaya tavsiyede bulunabilmektedir.

Dr. Ashrafian son olarak: “Gizlilik sorunları ve hastaların internet anlayışı gibi olası sorunlardan dolayı, bu yöntem herkes için uygun değildir.” diyerek eklemiştir.

Submit a Comment