Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık Hizmetlerinin İstenilen Potansiyele Ulaşmasında Önemli Engel: HIPAA

Sağlık Hizmetlerinin İstenilen Potansiyele Ulaşmasında Önemli Engel: HIPAA
Ceren Gülpınar

Mobil devrim, herkesin akıllı telefonlarına yapıştığı bu çağda, teknolojiyle ilgili yeni bir akıma neden olmaktadır. Öyle bir çağda yaşıyoruz ki; insanlar telefonlarıyla rezervasyon yaptırabiliyor, otomobil siparişi verebiliyor, hatta kuru temizlemede bulunan kıyafetlerinin son durumlarını telefonundan kontrol edebiliyor. Ancak, inovasyon ve sağlık hizmetlerinin istenilen potansiyele ulaşmamasında önemli ve yasal bir engel bulunmaktadır: HIPAA (Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası)

1996 yılında yürürlüğe geçirilen HIPAA yasalarıyla, elektronik sağlık işlemleri için uluslararası standartlar belirlendi. Ancak, hızla gelişen mobil teknolojiyle bu tür yasaların geçerliliğinde kayda değer bir değişiklik yapılmadı. HIPAA yasalarıyla hasta gizlilikleri ve tüm hastaların kişisel veri güvenliği belirlenen standartlarla güvence altına alınmıştır. Ancak, mobil sağlık uygulama geliştiricileri, bilgi çağından önce kaleme alınan bu yasalar sebebiyle, istedikleri performansı sergileyememektedir.

gizlilik yasaları

Durumla ilgili gerekenlerin yapılması için geçtiğimiz günlerde, sağlık hizmetleriyle ilgili şirketler ile mobil uygulama endüstrisinde yer alan bir grup yönetici, sağlık hizmetleriyle ilgili HIPAA‘nın belirlediği yasaların güncellenmesi talebinde bulunmak için bir araya geldi ve konuyla ilgili U.S. House of Representatives temsilcisi Tom Marino‘ya dilekçe gönderdi.

Gönderilen dilekçede üzerinde durulan 3 önemli madde ise şöyle:

1) HHS (Sağlık ve Toplum Hizmetleri), HIPAA ile ilgili toplumun dilediğinde erişebileceği ve kullanışlı bilgiler sağlamalıdır ve ajanslar, mobil geliştiricilerin endişeleriyle ilgili sıkça sorulan soruları ele almalıdır.

2) HHS ve Office of Civil Rights (Sivil Haklar Ofisi), güvenlik kuralları ile ilgili oluşturdukları rehberleri güncellemeli; mobil uygulamalar ve standartlar açısından daha iyi rehberlik hizmeti sağlamalıdır.

3)Yenilikçi teknolojilerin yaygınlaşmasını garanti altına almak amacıyla; HHS, OCR ve toplumla ilgili sosyal faaliyetlerde bulunmak isteyen diğer grupların bir araya gelmesi sağlanmalıdır.

HIPAA

Oldukça basit görünen bu istekler, hükumet için aslında yürürlüğe geçmesi uzun sürecek bir emir niteliğindedir. Sebebi ise, hükumetlerin her zaman teknolojik gelişmelere karşı uyumlarının yavaş olmasıdır. HIPAA kuralları en son, henüz iPhone’un piyasaya sürülmediği 2006 yılında düzenlenmişti.

HIPAA tarafından belirlenen kurallar, sağlık uygulamaları geliştiricileri şu an için zorlamaktadır. Çünkü uygulama geliştiriciler; sık sık oluşturdukları yeni fikirlerin mevcut düzene uyum sağlama konularında endişelere sahiptir.

ACT Direktörü Morgan Reed ile gerçekleştirilen röportajda, Morgan’ın söylediklerine göre, oldukça önemli gelişmelere sahip olan binlerce mobil ürün HIPAA’nın belirlediği kural engeline takılmaktadır. Hükumet ise, şu an için mobil uygulama sektörünün taleplerine açık görünmektedir. Konuyla ilgili yetkili kişi Tom Marino, yaptığı bir açıklamada belirledikleri düzenlemelerin mobille ilgili gelişmelere ayak uyduramadığını ve gelişmelerin bu sebeple büyümesinin engellendiğini itiraf etti. Marino: “Şirketler, belirlenen kurallara uyup uyulmadığını denetlemek için bir dizi personel alımı gerçekleştirmemeli.” diyerek konuyla ilgili bir diğer sorunu dile getirdi ve sözlerini tamamladı.

Şu an için, HIPAA’nın belirlediği standartlarla ilgili mevcut bir düzenleme yok. Ancak, mobil dünyadaki gelişmelerin önünü açmak için en yakın zamanda harekete geçilmesi şart.

Submit a Comment