Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hastalıklara İşaret Etmek İçin Etkili Twitter Kullanımı

Hastalıklara İşaret Etmek İçin Etkili Twitter Kullanımı
Ceren Gülpınar

Çocuk yaşta obeziteye yakalanma konusu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en güncel konulardan biri. 2-19 yaş arası çocukların %32’si 2012 yılında obez olarak kayıtlara geçti. Çocuk yaşta obezitenin artması gibi konuları tartışmak isteyen kişi ve kuruluşlar konuyu Twitter‘da da ele aldı.

Washington Üniversitesi’nden Asistan Profesör Jenine K. Harris, tarafından konuyu incelemek için #childhoodobesity gibi hashtagler göz önünde bulundurularak gerekli incelemeler yapıldı. Elde edilen veriler hashtaglerin hükümet ve kamu sağlık kuruluşlarının temsilcileri tarafından konunun nasıl üstesinden gelinebileceğini içeren yapıcı  yorumlar içermediğini gösterdi. Çocuk yaşta obezite toplum sağlığını endişelendiren önemli sağlık sorunlarından biri. İnsanlar konuyu Twitter üzerinden derinlemesine tartışıyorlar ve böylelikle sorunun diğer insanlar tarafından da algılanmasını sağlıyorlar.

etkili-twitter-kullanimi

Twitter kullanımı ülkede gittikçe artıyor. 2014’te yapılan araştırmalara göre Twitter’ın sağlıkla ilgili veriler toplamakta zorlanan, alt gelir gruplu insanlar tarafından daha çok kullanıldığı tespit edildi.

Genç Amerikalılar Twitter kullanımına daha yakın gibi görünseler de, eğitimli insanlar arasında da bu mecranın kullanımı oldukça yaygın. Bu durum, Twitter’ın  akademik ve sağlık bilgileri içeren çok çeşitli insanların yer aldığı bir kaynak görevi görmesinin sebebi olarak nitelendiriliyor.

Araştırmacılar, uzun bir süre boyunca toplum sağlığında yeniliklere yol açan bir plana sahip olamayacak, toplum olarak hala sosyal medyada bunun temellerini atma aşamasındayız, şuan nelerin çalışıp nelerin çalışamayacağı konusunda bilgi paylaşımlarında bulunmaya devam ediyoruz diye konuştu.

Etkili verilerin toplanabilmesi için toplum sağlık kuruluşlarının, politikacıların, hükümet görevlilerinin ve insanların konuyla ilgili bilinçli olanları bu iletişime dahil olmaları gerekiyor. Etkili Twitter kullanımı için, tüm tarafların konuyla ilgili çabalarda bulunması şarttır.

Submit a Comment