Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sosyal Medya Teknolojilerinin Sağlık Sektöründe Kullanımı

Sosyal Medya Teknolojilerinin Sağlık Sektöründe Kullanımı
Yasemin Şahan

Dijital teknolojiler, sağlık endüstrilerinin giderek daha aktif olduğu ortak iletişim aracı haline dönüşüyor. Bu araçlar; pazarlama, halkla ilişkiler ve marka yönetimi bağlamında eğitim, destek, iş birliği, iletişim, finansman ve girişimcilik alanlarının kullanım kapasitesini genişletmektedir.

Sosyal medya teknolojilerinden yararlanan kitleler, sınırları çizilemeyen çok yönlülüğe sahiptir. Sağlık çalışanları, hastalar, hasta yakınları, sağlık sektörü yöneticileri sosyal platformlar aracılığıyla birbirleri ile iletişim kuruyorlar. Bu iletişimin yönü; mesaj veren tarafın alıcının geri dönüşleri doğrultusunda mesajın içeriğini değiştirmesi ve şeffaflık kazandırması prosedürü ile gelişmektedir. Bu bağlamda, hangi hedef kitlelerin seçileceği, hangi sosyal medya kanallarının ne zaman kullanılacağı ve belirlenen mesajın stratejik kullanımı sosyal medya yöneticiliği açısından büyük önem taşımaktadır.

Oluşturulan sosyal medya yönetim stratejisi raporlanmalı, mevcut analiz sonuçlarından yola çıkarak daha iyi bir strateji geliştirilmelidir zira dijital platformlar sürekli değişen ve gelişen bir yapıya sahiptir. Kullanıcı geri dönüşleri doğrultusunda sosyal medya aktivitelerine yeni stratejiler dahil edilebilmelidir. Verilen sağlık hizmetine en uygun sosyal kanallar seçilmeli, sektörel hedefler doğrultusunda verilecek mesaj marka imajını destekler nitelikte olmalıdır. Kullanıcı odaklı tasarımlar, hedef kitlenin iyi belirlenip analiz edilmesiyle kullanıcıya güvenilir ve şeffaf içerikler üretilmesini amaçlamaktadır. Diğer yandan, iletişimsel veya prosedürle ilgili risk faktörlerini iyi yönetebilmek adına verimli kriz iletişimi tasarlanmalıdır.

Sosyal medya yönetimi, her şeyden önce dijital platformların iyi tanınması ve analiz edilmesini gerekli kılmaktadır. Hedef kitleye iletilecek tüm içeriklerin zamanlaması, aynı mesajın çoklu kanal optimizasyonu ile farklı kanallardan yayınlanması, dijital mecralarda daha görünür olunması ve sosyal medyada elde edilen nicel verilerin en iyi şekilde analiz edilebilmesi için bir takım işlevsel kanallar mevcuttur. Aşağıdaki tablo; bu kanallar ve kullanım fiyatları konusunda pratik bilgiler içermektedir.

Sosyal-medya-araçları

Comments

  1. Mehveş Altun

    Socially Stacked tarafından hazırlanan Infographics’i paylaşmanız çok faydalı olmuş. Bu yazının devamı niteliğinde Türkiye kullanıcılarının bu araçları kolayca kullanabilmesi için izlenmesi gereken yolu da paylaşırsanız çok faydalı olacağı görüşündeyim. Şu an Türkiye’de birçok şirket yöneticisi sosyal medya yönetiminin çok zor olduğunu düşünüyor ve bu yüzden de sürdürülebilir bir şekilde uygulayamıyor. Bunun açılımı olarak da, daha çok kampanya tabanlı bir yönetim görüyoruz. Elinize sağlık tekrar…

  2. Dr. Sertaç Doğanay

    Merhaba Mehveş Hanım. Yorumunuz ve katkınız için çok teşekkür ederiz. Bir dönem aktif editörümüz olarak çalışan Yasemin Şahan, eğitimi dolayısıyla yurtdışında olduğundan bir süredir yazamıyor. Bu yorumu o da atlamış biz de, bundan dolayı geç de olsa şimdi cevap veriyorum. Bu yazının devamı niteliğinde bir yazı gerçekten çok faydalı olur. Size bir konuk yazar köşesi açsak, değerli fikir ve tecrübenizi bizimle paylaşır mıydınız?
    Sevgiler,
    Sertaç

Submit a Comment