Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sosyal Medya ve İlaç Sektörüyle İlgili ePharma Konferansından Gelişmeler

Sosyal Medya ve İlaç Sektörüyle İlgili ePharma Konferansından Gelişmeler
Kubilay Han Uluerim

Twitter, Google ve Facebook’taki yöneticiler, FDA düzenlemelerindeki devam eden kararsızlık yüzünden, ilaç şirketlerinin hastalarla olan ilişkilerinin ve sosyal medya kullanım olanaklarının sınırlandığını söylüyor.

Her sene New York’ta yapılan ePharma konferansında, teknoloji devlerinden yöneticiler, ilaç sektörünün gelişen dijital teknolojiye nasıl ayak uyduracağını tartışmak için bir panele katıldı. Facebook Health partnerlerinden Justin Weigold, FDA’in sosyal medyayla ilgili bir rehber yayınladığını, fakat endüstrideki pek çok yöneticinin bunun yetersiz olduğunu düşündüğünü söylüyor. ”FDA düzenlemelerine bağlılıkla ilgili, hızlı ilerleme kaydedilememesi, pek çok kişi için sinir bozucu olan sorunlardan biri” diyor Weigold.

İlaç şirketleri, dijital ayak izlerini belirginleştirmek ve FDA mevzuatına uyum sağlamak için uğraşırken, hastalar büyük kitleler halinde sosyal medyayı kullanmaya devam ediyor. İlaç şirketlerinin bu hastalarla sosyal medyada etkileşimi ise, kültür, strateji ve satılacak ürün türüne göre değişim gösteriyor. Twitter ulusal sağlık yöneticisi Mary Ann Belliveau ”Aradığımız cevap eğitimde gizli. Bu tarz mevzuatları düzenlemek teknoloji şirketlerinin işi değil, fakat FDA ile birlikte çalışarak onları bu platformlar hakkında eğitebiliriz” diyor.

Google sağlık endüstrisi müdürü Stefani Klaskow ise ”Biz (Google, Facebook, Yahoo ve Twitter) geçen sene FDA çalışanlarını eğitmek için çok uğraştık. Yaptığımız yardımlardan oldukça memnun kaldılar. Sayemizde, internetteki videoların, televizyon yayınlarına benzer bir kavram olduğunu öğrendiler.” diyor. Ayrıca ilaç şirketleriyle ortak çalışmadıkları sürece yeni şeyler deneyemeyeceklerini ve pek çok şey için izin alamayacaklarını belirtiyor.

Submit a Comment