Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Altimetrik’in Algoritması Yeni Araştırmalara Kapı Açıyor

Altimetrik’in Algoritması Yeni Araştırmalara Kapı Açıyor
Kubilay Han Uluerim

Altimetrik şirketi, sosyal medya analizi sayesinde sağlık davranış algoritması geliştirdi. Bu algoritmanın temel özelliği, Facebook ve Linkedin gibi sosyal ağlardan veri toplayarak, analiz edebilmesi ve kişilerin davranış algoritmalarını çıkartabilmesi.

Şirket, bu verilerin devlet tarafından kullanılmasıyla çeşitli sağlık planları geliştirmenin kolaylaşacağını söylüyor. Ayrıca ilaç şirketlerinin de bu veriler sayesinde belirli pazarlara ve hedef kitlelere hitap etmesinin daha kolay olacağı belirtiliyor. ”İnsan davranışlarını gözlemlemek ve analiz etmek için, pek çok farklı araştırma grubu sosyal medyayı kullanıyor. Elde edilen sonuçlar ise sağlıklı bir toplum yaratmak için kullanılıyor. Bizim elde ettiğimiz sonuçlar şimdiden World Academy of Science, Engineering & Technology gibi ortamlarda yayınlandı.” diyor araştırma analizcisi Namtara Mishra.

Facebook’un dünyadaki en büyük 3. sosyal medya aracı olduğunu söyleyen Mishra, kendi hesabını pek çok farklı yerde farklı bağlantılarla kullanarak, bu algoritmanın gelişmesi için çalışmış. ”Bu algoritma şimdilik sağlık davranışları analizi için kullanılıyor. İleriki aşamalarda hastalık ve duyguların takibi için de geliştirilebilir. Multiple Social Networks’den (MSN) toplanan verilerin analizi için big data analitik tekniklerini kullanabiliriz. Zira, pek çok sosyal medya ağının, insanların günlük hayatını çok fazla etkilediğini görüyoruz” diyerek konunun önemini vurguluyor.

 

Submit a Comment