Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sosyal Medyada Kanserle Dans Ediyoruz!

Sosyal Medyada Kanserle Dans Ediyoruz!
Dr. Sertaç Doğanay

Bugün 4 Şubat Dünya Kanser Günü. Bugün ve içinde bulunduğu haftada, Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü, her yıl milyonlarca ölüme neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığa karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalar düzenleniyor.

Kanserle ilgili birkaç oluşum var ki, “bir gün değil, her gün” canlı, heyecanlı, aktif ve faydalı işlere imza atıyorlar.

Ben bugün size, kurucularını bizzat tanıma şansına sahip olduğum, bunun için de büyük mutluluk duyduğum Kanserle Dans’tan bahsedeceğim. 5 Haziran 2012’de, henüz Tek Doz Dijital’in fikir aşamasında olduğu günlerde, yazarı olmaktan gururla bahsettiğim sosyalmedyaco’da Kanserle Dans ile ilgili bir yazı kaleme almıştım. O günlerde bu yazıma “Sosyal Medyada Kanserle Dans Ediyorlar” diye bir başlık koymayı uygun görmüştüm. Bugünse, kendimi de aileden biri gibi hissettiğim için, “Sosyal Medyada Kanserle Dans Ediyoruz” diyorum.

Esra ve Ebru, yıllar önce Notre Dame De Sion’da okurken tanışmış ve sonrasında hiç ayrılmamış iki can dostu. Yaşlarını açıklamıyorlar ama enerjileri 20’lik :)

Onlarla ortak yönümüz, ailelerimizde kanser dolayısıyla hayatını kaybetmiş veya hala bu hastalıkla “dans eden” kişiler olması. Haziran ayında, onlara küçük bir destek vermek için yazıyı kaleme aldığımda Kanserle Dans Facebook Sayfasında 400 civarı destekçileri ve dostları vardı. Bugün itibariyle, siz bu yazıyı okurken muhtemelen 6.000’i bulmuş olacaklar.

Kanserle Dans, sadece bir Facebook sayfası değil elbette. Bu konuda sıkça güncelledikleri bir blogları da var : Bu linkten bakabilirsiniz.

Profesyonel çalışma alanım olduğundan dolayı, sağlıkla ilgili web sitelerini ve sosyal medya platformlarını yakından takip ediyorum, dolayısıyla bu konuda rahatlıkla karşılaştırma ve yorum yapabiliyorum. Şunu söylemeliyim ki, bu iki genç kadın, müthiş işler başarıyorlar. İkisi de Amerika’da yaşadığı için, saat farkını bile görmezden edip, Türkiye’deki ve Dünya’daki tüm destekçilerine, takipçilerine neredeyse 24 saat destek veriyorlar. Hatta, inanmazsınız belki, telefonla bile arayıp konuşuyorlar.

Her zaman söylüyorum, geleneksel iletişim kanallarında da, yeni nesil sosyal medya kanallarında da esas olan şey samimiyet. Kanserle Dans’ta en net gördüğüm şey bu.

Bugün, 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde iyi bir şey yapmak istiyorsanız, Kanserle Dans sayfasını takip etmeye ve destek vermeye başlayın. Hem tüm dünyadan binlerce dost edinirsiniz, hem de biraz manevi tatmin yaşarsınız.

Ben, bu sayfayı çok beğeniyorum, siz de beğenin!

Comments

  1. gulbinakman

    ıyıkı varsınız yanlızlıgıma ortak oldunuz ıcın sag olun sızlerı gormek cok ısterım 0 531 226 85 66 etkınlık olursa katılmak ısterım sevgıyle kalın

  2. Nihal Yormaz

    Merhabalar,
    İlgi ve alakanız için biz teşekkür ederiz. Gelişmelerden ve etkinlik haberlerinden bizleri takip ederek haberdar olabilirsiniz. Sevgiler.

  3. Gerçekten çok güzel bir içerik olmuş, ekip olarak severek okuduk elinize sağlık.

Submit a Comment