Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Altın Örümcek Web Ödülleri – En İyi Sağlık Siteleri [İnceleme]

Altın Örümcek Web Ödülleri – En İyi Sağlık Siteleri [İnceleme]
Aysun Akbulut
  • 04 February 2013 15:03
  • http://www.aysunb.blogspot.com

Geçmişten günümüze sağlık içerikli web sitelerini inceleyeceğim yazı dizime hoş geldiniz.

Altın Örümcek Web Ödülleri 2002 yılından günümüze her yıl belirli kategorilerde web ve internet teknolojileri kullanılarak hazırlanan projelerin tanıtılmasını, ilgili tarafların bilgilendirilmesini amaçlayan web sitesi ödüllendirmesidir.

Tek Doz Dijital okuyucuları için 2002 yılından günümüze on yıl boyunca “En İyi Sağlık Sitesi” ödüllerinin sahibi olan web çalışmalarını inceliyorum. Ayrıca günümüz güncel uygulamalarını nasıl takip ettiklerini de yine sizler için inceleyeceğim. Ödül almak mı? Sürekliliğini sağlamak mı? işte sitelerde cevabını arayacağım soru bu!

Üçüncüyü açıklıyorum:

3. www.tiprehberi.com

Bir web sitesi alan adı belirlemek, üstünde uzun uzun düşünmek ne kadar önemli? Bence “amacından farklı bir kavramı çağrıştıracak bir ad bulmamak” kadar önemli. Maalesef üçüncülüğü alan sitemiz Türkçe karakter kullanılmaması nedeni ile amacını tam olarak ifade edemiyor.

Site içerikleri, alanında uzman hekimler tarafından hazırlanıyor. Hastalıklar konusunda bilgilendirmeler içeriyor. Alanında tecrübeli hekimlerin bilgilendirmelerinin olması, siteyi güvenilir kılıyor.

Site, sosyal medya uygulamalarına henüz uyum sağlamamış gözüküyor. Farklı zamanlarda giriş yaptığımda, sunucuya ulaşamadığım zamanlar da oldu.

Bazı içeriklerin devamını okumak için “Read More” komutu kullanılmış, bazı alanlarda ise “Devamı” ifadesi yer alıyor. Neden bir standart yok acaba?

2. www.bebek.com

Adından da anlaşılacağı gibi, anne ve anne adaylarına yönelik bir site. Bir çok annenin doğum öncesi, doğum sonrası internet başında uzun zaman geçirdiğini düşünürsek, karşılaştıkları bir site olduğunu düşünüyorum. Nedeni ise e-bebek.com adı ile e-ticaret uygulamasına sahip olması. İndirimler ve promosyonlar ile e-alışverişe özendiren bir yapıya sahip. En çok kullanılan kredi kartlarına taksit imkanı, SSL güvenliği ile güvenilir bir ticari site olduğunu bize gösteriyor. Ayrıca online mağazacılık hizmeti verdikleri gibi kısa bir süre sonra İstanbul’da mağazalarını açarak, ardından bebek dergisi de çıkartarak, hizmet yelpazesini genişletmiş gözüküyor.

2002 yılındaki tasarımı nasıldı bilemiyoruz ancak günümüz koşullarına uyum sağlayarak hizmet verdiğini görüyoruz. Forumları, uzmanımıza sorun, vb. alanları ile güncel içeriğe, dinamik yapıya sahip bir web sitesi. Ayrıca, sosyal medyada da varlığını sürdürüyor.

“Çocuk sahibi olmayı düşünen veya çocuğu olan bilinçli ailelerin her türlü ihtiyacını karşılayabildikleri, birçok güncel, bilgi ve servis içeren bir portal.” olarak kendilerini ifade ediyorlar.

1. www.ailem.com

“Sağlıklı ve iyi yaşam rehberi” olduğunu vurgulayan ücretsiz üyelik isteyen bir web sitesi. Bahsettikleri üyelik avantajlarını burada uzun uzun anlatamayacağım. Üyelik sisteminin avantajları ve dezavantajları olan bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Üye olurken uzun bilgi formları doldurmak yerine artık kısa zamanda çok yol alınabilen Twitter hesaplarını takip etmeyi, üyelik avantajlarına yeğliyorum.

İçerik olarak, her sağlık sitesinde ulaşılabilecek temel sağlık bilgilendirmeleri yapmakla birlikte, yayına başladığı yılı düşünürsek, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya uygulamalarına da uyum sağlamış bir site olduğunu görebiliyoruz. Twitter hesabı güncel ve bilgilendirmelere buradan devam ediyor. Ben Twitter hesabımdan, güvenilir hesapların takipçisi olarak, sağlık bilgilendirmeleri almayı seviyorum.

Ana Haber alanında ki makalelerin/haberlerin ise güncel girişler olduğunu gördüm. Düzenli olarak bilgilendirmeler yapılıyor. Köşe yazarlarının kaleme aldıkları konuların tarihi ise oldukça eski. Belki yazarların güncel haber ve makale girmeleri siteyi takip edilebilir yapabilir.

Testler ve hesaplamalar: Bebeğin Doğum Tarihi Hesabı gibi bir alan için girilebilecek son tarih 2010 yılına ait, bu da güncellemeler konusunda beni kuşkuya düşürdü açıkçası, hem de online bir çok anne adayı varken, bu testin çalışmıyor olması, sayfadan ayrılmaya neden olabilir. Diğer testlerin sonuçlarını görmek için de üyelik sayfasına yönlendiriyor.

Benimle konuşmayan, statik bir yapısı olması nedeni ile incelemeyi tamamlayıp, zaman zaman siteden ayrılma duygusunu veren bir sayfa oldu. Ben bir metin yazdıktan sonra mutlaka “iki yana yasla” ile düzgün bir görünüm elde etmek isterim, site sanırım sola yaslanmış bir yazım tekniği ile hazırlanmış ve dağınık bir görünümü var.

Aslında 2002 yılını düşünüyorum da, web siteleri tam da böyleydi.

Üç sitede de:

– Bazı bölümlerde ilerlemek, içeriklere ulaşmak için üyelik istiyor,

– 2002 yılında Altın Örümcek Web Ödülü aldıklarını belirtmiyor.

Bu incelememim ardından **** yıldız veriyorum ve benim birincim www.bebek.com oluyor.

Tüm emeği geçenleri, elektronik sağlık, sağlık 2.0, vb. kavramların ilk yapı taşı olmaları nedeni ile bu başarıyı da elde etmiş oldukları için kutluyorum.

Comments

  1. Gerçekten güzel siteler…
    Bilgilendirme için teşekkür ederim.

  2. ERHAN SEVİN

    http://www.aciltıp.com sitesini ben de aday göstermek istiyorum.

  3. https://www.istanbulmedicalcenter.com sitesi benim de adayım

Submit a Comment