Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Stanford, Damar Hastalıkları Araştırmasında Mobil Uygulama Kullanıyor

Stanford, Damar Hastalıkları Araştırmasında Mobil Uygulama Kullanıyor
Kubilay Han Uluerim

Stanford University School of Medicine araştırmacıları Apple’ın Researchkit’ini kullanarak periferik damar hastalıklarına (PAD) sahip kişilerin günlük faaliyetlerini incelediği bir araştırma başlattı.

PAD hastalarının özellikle bacaklarındaki damarlarda plak birikmesi sebebiyle yürürken veya merdiven çıkarken ağrı hissetmeleri kaçınılmaz. ABD’de yaklaşık 12 milyon kişiyi etkileyen PAD, kontrol altına alınmadığında inme veya kalp krizine kadar gidebiliyor. Bu hastalık üzerine odaklanan araştırmada kullanılan VascTrac uygulaması, katılımcıların iPhone’undan elde edilen verileri kullanarak ne kadar uzun süre ve mesafe yürüyebileceklerini ölçüyor. Zira kan dolaşımı nedeniyle yaşanılan ağrıların şiddetini tespit etmeye yarayan göstergelerden birisi bu.

screen696x696

Bu konuda günlük veriler toplamak doktor ziyaretleri arasında hastaların takip edilmesi için uzmanlara yardım ediyor. VascTrac uygulaması araştırma başında hastaların 5-10 dakikalık bir anketi tamamlamalarını istiyor. Sonra üç ayda bir yapılan tetkikler ile hastaların ne kadar uzun yürüyebileceği tespit ediliyor. Bunun için bir algoritma sayesinde mesafeler ve süreler hesaplanıyor, şifreleniyor ve saklanıyor. Eğer hastalar onaylarsa bu verilerin başka enstitülerle paylaşılacağı da açıklananlar arasında.

“Researchkit verileri doktorların çalışma şeklini değiştirebilir. Kişisel takip sistemlerini kullanarak katılımcılar bilgilendirilebilir ve topallama belirtisi olduğunda hastalar ultrason için muayenehaneye çağrılabilir. Bu da nihayetinde tedaviyi geliştirecektir.”

– Stanford tıp öğrencilerinden Neil Gandhi

 

Kaynak:

Submit a Comment