Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Atrial Fibrilasyon Teşhisinde Mobil Uygulamalar Yaygınlaşıyor

Atrial Fibrilasyon Teşhisinde Mobil Uygulamalar Yaygınlaşıyor
Kubilay Han Uluerim

Yeni geliştirilen bir mobil uygulama sayesinde Avustralya’daki inme vakalarının üçte birinin sebebi olan atrial fibrilasyonu teşhis etmek kolaylaşıyor. iECG adlı uygulama geleneksel EKG cihazlarının yerini alarak ülkenin ücra köşelerinde yaşayan hastalara yardım etmeyi hedefliyor.

University of Sydney’de Poche Centre for Indigenous Health tarafından yürütülen bir projede kullanılan uygulama, New South Wales (NSW) bölgesinde deneye tabi tutuluyor ve Aborjinler arasında atrial fibrilasyon oranlarını belirlemeyi amaçlıyor. Uygulamanın yerel sağlık personelleri tarafından kısa bir eğitim ve az eforla kullanılabilmesi belki de en önemli özelliği.

7876052-3x2-940x627

Dr. Daniel Kelly bir hasta ile uygulamayı inceliyor.

NSW Brewarrina’daki Aborjin sağlık eğitimi görevlilerinden Daniel Kelly’nin açıklamalarına göre iECG’nin kullanılması hastanelerden korkan kişiler üzerinde olumlu etkilere sahip. Zira hastanın parmaklarına takılan sensörlerle 30 saniye içinde mobil uygulamadan sonuç alınabiliyor ve hastanede geçirilen zaman kısalıyor. Elde edilen bu sonuçlar neticesinde hastalar Sydney’deki bir uzmana gönderiliyor veya ayda bir bölgeye gelen doktorlardan randevu alınıyor.

Bu doktorlardan biri olan John Watson, iECG sayesinde anlık olarak hastalardan bilgi almanın kolaylaştığını, boş zamanlarında büyük şehirlerden ücra köylere gidebileceğini ve insanlara yardım edebileceğini belirtiyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment