Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Tabletle Oyun Oynamak Ameliyat Öncesi Sakinleştirici Etkisi Yapıyor

Tabletle Oyun Oynamak Ameliyat Öncesi Sakinleştirici Etkisi Yapıyor
Kubilay Han Uluerim

Yeni nesil çocukların ellerinden düşmeyen tabletlerle saatlerce oyun oynadıklarını görmek pek çok kişinin hoşuna gitmese de yakın zamanda yapılan klinik bir araştırmaya göre bu hipnotik trans hâlinin faydaları da var. Görünüşe göre bu tabletler çocukları ortamdan soyutlamak için o kadar etkililer ki ameliyat öncesi bütün endişeleri ortadan kaldıracak bir sakinleştirici görevi görüyorlar.

Hopital Mere Enfant, Hospices Civils de Lyon‘dan Dr. Dominique Chassard’ın liderliğini yaptığı bir grup Fransız araştırmacı Hong Kong’ta yapılan Dünya Anesteziyolojistler Kongresi’nde ameliyat sırasında midazolam (bir sakinleştirici) kullanımı ile iPad’te oyun oynayan 112 çocuğun deneyimlediklerini karşılaştıran bir poster yayımladı.

Araştırmaya göre bu çocuklar rastgele iki gruba ayrılmış ve bir gruba ameliyattan 20 dk önce midazolam verilirken diğerine iPad verilmiş. Çocukların endişe seviyesi iki bağımsız psikolog tarafından hastaneye varış, ebeveynden ayrılma, anestezi anı ve anestezi sonrası olmak üzere dört farklı zaman diliminde m-YPAS puanlama yöntemiyle ölçülmüş. Son anestezi dozu verildikten yarım saat sonra çocuklar ayakta ameliyat bölümüne götürülmüşler. Ebeveynler de bu aşamada endişeyle ilgili değerlendirmeye tabi tutulmuşlar.

Araştırmacılar iki grupta da benzer endişe seviyelerine rastlamışlar. Yani iPad’lerin midazolam kadar etkili olduğu gözlemlenmiş. Ekip yaptığı bu son araştırmanın tam bir raporunu yayımlamış değil. Ek olarak kongrede kullanılan posterde 2006 yılında yapılan bir araştırmanın sonuçları bulunuyor. Mobil cihazlar kullanılan bu araştırmada benzer sonuçlar elde edildiğini görüyoruz.

Submit a Comment