Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

PIP Sensörleri Stres Kontrolünü Öğretiyor

PIP Sensörleri Stres Kontrolünü Öğretiyor
Seçil Uygungil

İrlandalı şirket Galvanic, bluetooth bağlantılı ve galvanik deri tepkisine duyarlı bir sensör geliştirdi. ‘’PIP sensörü‘’ adı verilen bu cihaz, kullanıcılara oyunlaştırılmış sinir geri bildirim tedavisi ile streslerini kontrol altına almayı öğretiyor. Şirket bu günlerde Kickstarter aracılığıyla projelerine kitlesel fon arıyor.

PIP sensörü, galvanik deri tepkisini kullanıcının parmak uçlarından ölçükten sonra topladığı veriyi bluetooth aracılığıyla telefona aktaran küçük, kablosuz ve elde taşınabilen bir cihaza yerleştirilmiş. USB kablosuyla şarj edilebilen cihazın pili 8 saate kadar dayanabiliyor.

PIP sensörünün, stres düzeyini ölçüp kaydeden çevrimdışı uygulamalarda kullanılması planlansa da, akıllı telefonlar ve tabletler için geliştirilen oyunlarda şimdiden yerini aldığı görülmektedir.

Bu oyunlarından biri olan Relax & Race, karakterlerin hızının PIP sensörünün ölçtüğü rahatlık seviyesiyle doğru orantılı olarak arttığı iki kişilik bir yarış oyunu. Kullanıcılar bu oyun içinde sunulan sinir geribildirim tedavisi sayesinde eğlenirken nasıl rahatlayacaklarını da öğrenmiş oluyorlar.

Galvanic’in ayrıca The Loom adında tek kişilik bir oyunu daha var. Oyuncu stresini kontrol altına aldıkça oyun içindeki kış manzarası yavaş yavaş yaza dönüşüyor.  Buna ek olarak PIP sensörünün yalan makinesi olarak kullanıldığı suç temalı Lie Detective oyununu geliştirildi.

Yalnızca oyun geliştirmekle kalmayan Galvanic, ayrıca kendi sensörleri aracılığıyla başkalarının da oyun geliştirebileceği bir yazılım kiti oluşturmayı planlıyor. The Cornell University’nin tasarım laboratuvarı daha şimdiden PIP sensörü aracılığıyla kullanıcının stres seviyesine göre renk değiştirecek olan ‘’mood lights’’ lambalarını tasarladı.

Submit a Comment