Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Tamr, Kanser Araştırmacılarına Ücretsiz Yazılım Dağıtıyor

Tamr, Kanser Araştırmacılarına Ücretsiz Yazılım Dağıtıyor
Kubilay Han Uluerim

Kanseri tedavi etmek, çok fazla para, zaman ve araştırmacı gerektiriyor. Benzer bir şekilde, ABD başkan yardımcısı Joe Biden’in Cancer Moonshot Initiative adlı girişimi de, araştırmacıların uzun uzun düşüneceği, dağlar kadar veriyi oluşturuyor.

California Cambridge’den çıkan big data yazılım geliştirme şirketi Tamr, Biden’ın projesine destek verecek her kişiye, kendi yazılımını ücretsiz vereceğini açıkladı. ”Bu, para kazanmak için yaptığımız bir şey değil. Bunu hayat kurtarmak için yapıyoruz” diyor Tamr Ürün Strateji Müdürü Nidhi Aggarwal.

Geçtiğimiz sene girişimin tanıtımını yapan Biden, kanser araştırmaları için kullanılan federal fonun %20 artacağına söz vermişti. Aynı zamanda, federal kuruluşlar, endüstriler, araştırmacılar ve hasta grupları arasında bir ortaklık kurulacağını söylemişti. ”Bilim, veri ve araştırma sonuçları ayrı depolara kapatılmış gibi. Bu da hızlı ilerleme ve hastalara erişimi engelliyor. Yaptığımız iş sadece yeni tedaviler üretmekle sınırlı değil; asıl önemli olan üretileni hastalara ulaştırmak.” diyor Biden.

Tamr’in yazılımı, şirketlerin pek çok farklı kaynaktan gelen veriyi tek bir yerde toplamalarına olanak sağlıyor. Toplanan veriler aynı formata çevrilerek, analiz edilmeleri kolaylaşıyor. Yazılım aynı zamanda, bir genomun 2 farklı yazılışının aynı manaya geldiğini anlıyor ve düzeltme yapabiliyor. Bu işlerin, pek çok şirkette manual yöntemle yapıldığını söyleyen Aggarwal. Otomasyona geçildiği zaman, araştırma hızlarında oldukça fazla bir artış görüleceğini belirtiyor.

Submit a Comment