Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Büyük Veri, Sağlığınız İçin Neden Faydalı? -2-

Büyük Veri, Sağlığınız İçin Neden Faydalı? -2-
Kubilay Han Uluerim

Büyük verinin nimetlerinden faydalanmak için dağlar kadar veriyi tasnif ve analiz etmeyi seçen alanlardan biri de ilaç sektörüdür.

Novartis CEO’su Joseph Jiminez, son zamanlarda tavan yapan sağlık hizmetleri ve ilaçların fiyatlarının büyük veri sayesinde düşürülebileceğini söylüyor. Yaptığı açıklamalara göre bugünkü sağlık sistemlerinin çoğu, tedavileri geliştirmek için ne kadar para harcadığını bile bilmiyor. Fiyat artışlarının temel nedeni olarak da bu müsrif sistem suçlanıyor.

Jiminez bu sorunu çözmek için ilaçlara yaptığımız ödemeleri radikal bir fikirle değiştirmeyi öneriyor. Bu fikre göre, kullanılan ilaç başına ödeme yapmak yerine tedavinin tesirine göre bir fatura çıkarılması daha mantıklı. Bu yöntemin hayata geçirilebilmesi içinse “değer” kavramını tekrar tanımlamak gerekiyor. Haliyle oldukça fazla miktarda veri gerekiyor. Tabii bu tarz hesaplamaların yapılması için sadece yapay zekâ kullanmak yeterli değil. Bu yapay zekânın kullandığı veri tabanının ilaç şirketleri, doktorlar ve sağlık hizmeti veren kurumlar tarafından sürekli beslenmesi çok önemli.

“Var olan sistemden hastanın tedavi sonuçlarına odaklanan bir sisteme geçmek bizim için aşılması zor bir engel. Lakin bunu başarabiliriz. Sadece iyi bir lidere ihtiyacımız var. Bu gelişmeler, işimizi nasıl yaptığımızı ve ürünlerimiz hakkında ne düşündüğümüzü kökten değiştirecektir.” 

-Novartis CEO’su Joseph Jiminez

 

Kaynak:

Submit a Comment