Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Blink Health ile Pahalı İlaçlar Tarihe Karışıyor

Blink Health ile Pahalı İlaçlar Tarihe Karışıyor
Kubilay Han Uluerim

New York merkezli Blink Health‘in yaptığı web sitesi ve telefon uygulaması Eight Partners ve Burch Creative Capital desteğiyle bugün halkın kullanımına sunuldu. Uygulamanın temel özelliği, sigorta sahibi olun veya olmayın size ucuz fiyattan ilaç bulması. Walgreens, CVS, Rite Aid, Wal-Mart ve Duane Reade dahil olmak üzere 60 binden fazla ABD eczanesi Blink Health indirimlerini kabul etti. Blink’e göre; ilaçların %50’si 30 tablete kadar $10 veya daha ucuz olarak fiyatlandırılıyor.

Blink, grup satın alma organizasyonları (GPO) ile çalışarak eczanelerle iletişime geçip ilaç fiyatlarında indirim için anlaşıyor. Satın alınan ilaçlardan tasarruf edilen paranın bir kısmını Blink alıyor. CEO Geoffrey Chaiken’in dediğine göre; hiç kimse bir doz ilacı almaktan mahrum olmamalı ve reçetelerini eczane tezgâhında bırakıp eve eli boş dönmemeli. Sigortası olmayan insanların da en iyi sigortaya sahip vatandaşlarla aynı fiyata ilaç almasını hedeflediklerini söyleyen şirket, bu amaca ulaşıp Amerika’daki her vatandaşın bu tarz sağlık hizmetlerine erişimde eşit hakka sahip olmasını istiyor.

screen322x572

Blink kullanıcıları bir ilaç almak istediklerinde sistemden yollanan bir kodu eczaneye gösterip indirim kazanıyorlar. Benzer çalışmalar yapan bir diğer şirket Oration da işçilerin ucuza ilaç alması için bir servis sağlamıştı. OrationRx adı verilen bu sistemle, kendi sigortalarını kendi ödeyen işçiler için piyasadaki en ucuz ilaçların bulunması sağlanıyor. Toplamda $1 milyon değerinde ilaç faturalarını araştırarak, çalışanlar için en uygun reçeteli ilaç fiyatını belirleyen firma, işçilerin en uygun yerlerden alışveriş yapmasına olanak sağlamış durumda.

 

 

Submit a Comment