Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Konferanslarda Twitter’ın Etkisine Güzel Bir Örnek [İnfografik]

Konferanslarda Twitter’ın Etkisine Güzel Bir Örnek [İnfografik]
Buğrahan Ceylan

Sağlıkta sosyal medya ile ilgili başarılı çalışmalar yapan Symplur, Twitter’ın konferanslarda nasıl kullanıldığına dair güzel bir çalışma yayımladı. Özellikle belirlenen hashtag’ler sayesinde konferanslarda çok popüler bir kullanım alanı olan Twitter hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Symplur’un bu infografiğini incelemenizde fayda var.

Mayıs 2012 Paris’te gerçekleştirilen “Doctors 2,0&You” konferansında, #doctors20 hashtag’i ile atılan tweetler, oldukça enteresan bilgiler sunuyor.

İşte Symplur’un “Konferanslarda Twitter Kullanımı” hakkında oldukça güzel fikirler veren, “Doctors 2,0&You” konferansı için ortaya çıkan sonuçlar:

  • Twitter aracılığıyla, dijital olarak konferansa katılan kişi sayısı (592) konferans salonuna gelen katılımcı sayısından daha fazladır. Bu sayı sosyal medyanın gücünü açıkça gösterdiği gibi, konferansın ne kadar etkili bir viral etki yarattığının da göstergesi aynı zamanda.
  • Konferans temsilcilerinin konuşmalarına bağlı olarak, 4,999 tweet atılmıştır ve tüm bu tweetlerin yaklaşık 12 milyon potansiyel etki payı olduğu düşünülmektedir.
  • Hangi dilde, ne kadar tweet atıldığı incelendiğinde ortaya oldukça çeşitli bir tablo çıkmaktadır. En başta İngilizce, Fransızca ve İspanyolca tweetlerin bulunduğu listede, ardından Felemenkçe, İtalyanca ve Almanca gelmektedir.
  • Konferansın en etkili ve yoğun olduğu günün, atılan tweet sayısına bakılarak (2,858) 2. Gün olduğu belirlenmiştir. Bu da Twitter’ın gündemi ne kadar etkileyebildiğinin bir kanıtıdır.
  • Tüm konferansın en yoğun olduğu anın, Doktor Jen Dyer’in sağlık endüstrisi ve mobil uygulamaların gücü ile ilgili yaptığı konuşma süresi olduğu ortaya çıkmıştır çünkü 1 saat içinde konuyla ilgili 500’den fazla tweet atılmıştır.
  • Twitter ve sosyal ağlar sayesinde konferansta hastalar da temsil edilebilmiş ve yine Twitter aracılığıyla seslerini duyurabilmişlerdir.
  • Twitter’ın üzerinden en etkili ilk elli gruba bakıldığı zaman; en geniş grubun doktorlar (12), ardından sağlık danışmanları (8) ve hastaların (7) geldiği görülmektedir.

 

 

Submit a Comment