Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Telefonunuz Daha Sağlıklı Olmanızı Sağlasın İstemez misiniz?

Telefonunuz Daha Sağlıklı Olmanızı Sağlasın İstemez misiniz?

| On 28, May 2015

Hiç şüphe yok ki yetişkinlerin %90’ı akıllı telefon sahibi. Akıllı telefonların internet bağlantısının olması ise araştırmacı ve program geliştiricilerin, her gün yeni bir uygulamayla karşımıza çıkmasıyla sonuçlanıyor. Peki, telefonunuzu sağlığınızı koruyacak hale nasıl getirebileceğinizi hiç düşündünüz mü? Bunu anlayabilmemiz için yapılmış bir araştırmanın sonuçlarını aşağıda paylaşıyoruz. Bakalım iOS ve Android işletim sistemli telefonlardaki en iyi sağlık uygulamaları hangileriymiş.

Öncelikle kimlerin bu sağlık araştırmalarını ne amaçla kullandıkları görelim.

– Yetişkinlerin %58’inin akıllı telefonu var bunların %52’si telefonlarını sağlıkla ilgili bilgi edinmek için kullanıyor.

– Akıllı telefon sahibi yetişkinlerin %19’unun telefonunda en az bir tane herhangi bir mobil sağlık uygulaması var.

– Yetişkinlerin %60’ı kilo, diyet ve rutin egzersizlerini takip edebilecekleri bir uygulama kullanıyor.

– Yetişkinlerin %33’ü baş ağrısı, tansiyon, kan şekeri ve uyku düzenlerini takip edebilecekleri bir sağlık uygulaması kullanıyor.

– Yetişkinlerin %70’i kendileri ya da yakınlarının hastalıklarını takip edebilecekleri en az bir tane mobil sağlık uygulaması var.

– 2013 yılında diyet ya da fitness uygulaması kullananların oranı %55,7 idi.

– Rock Health araştırma şirketinin yaptığı bir araştırmaya göre; yetişkinlerin %20 mobil sağlık uygulamalarını kullanmaktan hoşlanıyor. Aynı araştırmaya göre; doktorların %88’i, hastalarının, sağlık durumlarını kendi başlarına evlerinde yapabiliyor olmalarından çok memnun.

– Bu uygulamaları kullananların %55’i kullandıkları uygulamaları pedometre, akıllı saat ve akıllı bilekliklerle entegre etmeyi planlıyorlar.

Ayrıca dijital sağlık girişim sermayesi fonları 2012 yılında 968 $ iken 2013 yılında 1,4 milyon $’a yükseldiğini hatırlatmakta fayda var.

Gelelim uygulamalara.

Apple Health

Kalp atış hızı, yakılan kalori miktarı, kan şekeri, kolesterol, sağlık ve fitness ilgili tüm verilerinizi size özel bir yerde toplayabileceğiniz Apple Health, HealthKit ile de entegre bir şekilde çalışıyor. Bu uygulamalar sayesinde tüm verilerinize istediğiniz zaman erişip, sağlığınızın genel durumunu en güncel haliyle görebilirsiniz.

iOS-8-Health

Fitbit

Fitbit, geniş kapsamlı bir aktivite takip edici. Hem Android hem de iOS versiyonları bulunan bu ücretsiz bir uygulamayla günlük fiziksel aktivitelerinizi ve yiyeceklerinizi takip edebiliyor, sağlık durumunuzu detaylı bir şekilde görüntüleyebiliyorsunuz.

simple.b-cssdisabled-png.h6b3dce56f7256469a6c56448089d03c6

Withings Health Mate

Withings uygulaması, attığınız adımları günlük ve otomatik olarak ölçer. Ayrıca, Güncel kilonuzu, ulaşmak istediğiniz kiloyu, kaç saat uyuduğunuz, egzersizlerinizde kaç kalori yaktığınızı ölçmesinin yanında, size hedeflerinize ulaşmanız için yapmanız gerekleri de söyleyen bir uygulama.

20130111050446960

My Fitness Pal

My Fitness Pal, yediklerinizin ve içtiklerinizin kalorisini hesaplamasının yanı sıra, size ve özelliklerinize uygun beslenme programları da hazırlayan bir uygulama. Gün içinde bir şey yemeden önce, uygulamaya girerek ne yiyeceğinizi ve ne kadar yiyeceğinizi yazdığınızda size kaç kalori alacağınızı söylediği için de oldukça ilgi gören bir uygulama.

fall2011_fitlifepicks_iphone_ifitnessapp

Argus

Argus, yaptığınız tüm egzersizleri, gün içinde yediğiniz yiyecekleri, yeme alışkanlıklarınızı, uyku düzeninizi, tükettiğiniz kafein miktarını, boy-kilo oranınızı ve sağlığınızla ilgili neredeyse her ayrıntıyı bir araya toplayabilen neredeyse tek uygulama. Topladığı bu geniş datayı kullanıcıya tek elden sunabilmesi açısından diğer uygulamalardan biraz daha işlevsel.

argus-honeycomb

Moves

Moves, günlük yürüme, koşma ve bisiklet sürme aktivitelerinizi kaydederek gün sonunda size detaylı rapor bir uygulama. Uygulama yalnızca Android telefonlarla kullanılabiliyor.

moves-on-iphone5s

 

 

Submit a Comment