Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple’ın Yeni Sağlık Uygulaması: Healthkit

Apple’ın Yeni Sağlık Uygulaması: Healthkit
Ali Mahmut

Apple geçtiğimiz gün WWDC 2014 ( Worldwide Devolopers Conferense) etkinliğinde yeni sağlık platformunu tanıttı. Uzun süredir bu platformla ilgili çeşitli teoriler üretiliyordu. Genel kanı, platformun isminin ‘’Healthbook’’ olacağı yönündeydi. Apple dün iddialara son noktayı koydu ve yeni sağlık platformunu tanıttı: ’’HealthKit.” iOS cihazlarda ”Health” ismiyle yer alan uygulama iOS 8 ile gelen yeniliklerden biri.

health_screen_healthdata-1

Uygulama ile yakılan kalori, kan şekeri, kalp atış hızı, kolesterol, kilo gibi değerleri tek bir noktadan ölçümlemek ve takip etmek mümkün oluyor. Sağlık ve fitness uygulamalarını tek bir noktada toplayan HealthKit, sağlık durumunuzu gösteren bir profil oluşturabiliyor. NikeFuel kullanan Nike+ uygulamaları özel bir kullanıcı profili oluşturmak ve bu kullanıcıların performansını geliştirmek için uyku ve beslenme gibi temel HealthKit ölçümlerini toplayabilecek.

health_screen_calories_burned

Platforma ayrıca üçüncü partiler de entegre olabilecek. Apple bu kapsamda Mayo Clinic ile birlikte çalışıyor. Hastane, HealthKit’e entegre olan bir uygulama geliştirdi. Böylece, kullanıcı kan şekeri değerlerini incelerken, uygulama otomatik olarak Mayo Clinic uygulamasını da bilgilendirebiliyor. Ayrıca ‘’emergency card’’ sayesinde kan grubu, alerjiler, kullanılan ilaçlar gibi önemli sağlık bilgileri cihazın kilitli ekranından görünebiliyor.

health_third_party_apps

Diğer uygulamaların, HealthKit’e entegre olması ve sağlık bilgilerine ulaşabilmeleri tamamen kullanıcının kontrolünde. Apple Yazılım Mühendisliği Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi; ‘’üçüncü parti uygulamaları kullandığınızda gizlilik haklarınızı dikkatle koruyoruz. Hangi uygulamanın sağlık bilgilerinize ulaşabileceği tamamen sizin kontrolünüzde.’’

Apple, Healthkit uygulaması için şu an Nike ve Mayo Clinic ile iş birliğine girmiş durumda. Ancak üçüncü partilerin uygulamaya entegre olabilmeleri, ileride diğer markaların da bu platforma girebileceğini gösteriyor.

Submit a Comment