Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İngiltere, Mobil Sağlık Uygulamalarında Birinci

İngiltere, Mobil Sağlık Uygulamalarında Birinci
Nihal Yormaz

5000 uygulama geliştirici, sağlık profesyoneli ve dijital sağlık uygulayıcısı arasında yapılan bir ankete göre; Avrupa’daki en iyi beş mobil sağlık uygulaması şirketi; Danimarka, Finlandiya, Hollanda, İsviçre ve İngiltere’de. Research2Guidance ve HIMSS Europe’un iş birliğiyle yapılan ankete katılanların %55’i, İngiltere’yi pazarın lideri olarak görüyor.

Ankete katılan katılımcılardan, Avrupa Birliği’ndeki 28 ülkeyi kendilerine göre sıralamaları istendi. Sıralama ölçütleri ise şu şekilde: Dijital sağlığı benimseme, dijitalleşme düzeyi, pazar büyüklüğü, sağlık harcamaları, iş kurma kolaylığı ve dijital sağlık düzenleme çerçevesi. Oylamada İngiltere’nin en üst sırada olmasının sebebi; doktorların yeni teknolojileri kullanma konusundaki pozitif yaklaşımları ve tedavi süreçlerine dijital teknolojileri dahil etmeleri olarak gösterildi.

Anket; Fransa ve Almanya’nın da doktorlara ve hastanelere yaptıkları önemli yatırımları sayesinde, pazarda oldukça büyük bir potansiyellerinin olduğunu ortaya koydu. Ancak, Almanya ve Fransa, dijital sağlığın benimsenmesi noktasında oldukça düşük oy aldılar. Bunun sebebi ise; bu ülkelerin dijital sağlığı kabullenme konusunda isteksiz davranmaları.

Ekim 2014 yılında, Berg Insight’ın yayınladığı raporda; Avrupa’da yaklaşık 4,7 milyon kişinin 2013 yılı sonuna kadar, online bakım sistemlerinden bazılarını kullandıkları görülüyor. Raporda ayrıca; Avrupa’da online bakım hizmetlerinin yıllık bileşik büyüme oranının, önümüzdeki beş yıl içinde %19,2 oranında büyüyeceğine de dikkat çekiliyor. O zamana kadar ise; 13,7 milyon Avrupalının online bakım sistemlerini kullanmaya devam edeceği öngörülüyor.

Submit a Comment