Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Trafik Kazalarına Karşı Akıllı Emniyet Kemeri

Trafik Kazalarına Karşı Akıllı Emniyet Kemeri
Can Aytı

İspanya’da bir grup araştırmacı, yorgunluk nedeniyle oluşan araba kazaları ve sürücü ölümleri ile mücadele edebilmek için, sürücünün solunum ve kalp hızını tespit edebilen sensörlerle donatılmış bir emniyet kemeri-koltuk tasarımı hakkında bir makale yayınladı.

Harken adı verilen bir şirketler birliği tarafından yürütülen proje, birkaç yıldır sistem üzerinde çalışıyor ve aynı zamanda Avrupa Birliği Yedinci Çerçeve Programı tarafından finanse ediliyor.

akıllı emniyet kemeri

Bu şirketler birliğinin içerisinde, İspanya tabanlı akıllı tekstil şirketi Sensing Tex, Almanya merkezli elastik üretici Alatex Narrow Webbings, Portekizli sensör üreticisi Plux Wireless Biosignals, İspanya merkezli araştırma kuruluşu Instituto de Biomecànica de Valencia, Estonyalı Eesti Innovatsiooni ve İngiliz Manchester Üniversitesi bulunmakta.

Araştırmacıların bulguları üzerine, değişken kalp ritmi ve kalp hızı sürücünün konsantre ve uyanık olduğunu göstermek için yeterli. Aynı şekilde nefes almadaki yavaşlık, yani monoton sürüş, yorgunluğa işaret edebiliyor. Grup, sürücü yorgunluğu üzerine pazarda birçok ürün olduğunu söylese de, bu ürünlerin belirli sınırlandırmaları da bulunmakta.

Bu sınırlamalardan biri, sürücü yorgunluğunu ölçmek için sürücünün giyilebilir bir cihaz giymesi yönünde. Harken Birliği bu ölçümlerin sürücüyü rahatsız etmeden, sessiz sedasız, yapılması gerektiğine inanıyor. Bir diğer sınırlama ise, bu ölçüm araçlarının titreşim ve sesli uyarı faktörlerinin bulunması, sürücülerin dikkatini dağıtabilecek bu cihazların kullanımı sakıncalı görünüyor.

Submit a Comment