Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Görme Engelli İnsanların Yön Bulmalarına Yardımcı Olacak Uygulama

Görme Engelli İnsanların Yön Bulmalarına Yardımcı Olacak Uygulama
Ceren Gülpınar

Minnesota Üniversitesi araştırma görevlileri ve öğrencileri, görme engelli ve görme bozukluğu olan insanlar için yön bulmalarını kolaylaştıracak bir uygulama geliştiriyor. Minnesota Daily‘nin haberine göre, uygulama özellikle kavşaklarda görme engelli insanlara güvenle rehberlik edebilecek. Uygulama, kullanıcı yaya geçidinde yürürken ona doğru yaklaştığında yürüyüş sinyallerini algılayarak yaya geçidi ile ilgili tanımlama yapacak. Minnesota Department Of Transportation için çalışan sakatlık programı koordinatörü Ken Rodgers, uygulamanın Twins Cities’de (İkiz Kentler) yaşayan kör insanlara yardımcı olacağını söyledi.

blind navigate

Ken Rodgers: “Eğer bir düğmeye basmak ve daha sonra o düğmeden parmağımızı çekmek zorundaysak, bu vermek zorunda kaldığımız bir tepkidir.” diyerek sözlerine devam etti.

2010 yılında çalışmalarına başlanan proje neredeyse tamamlanmış. Minnesota Üniversitesi’nin Trafik Gözlemevi kıdemli yardımcı mühendisi Chen-Fu Liao, araştırma ekiplerinin şehir yetkililerinden önemli trafik sinyal bilgileri elde etmeleri gerektiğini söyledi.

Chen-Fu Liao, aynı zamanda ekibin önümüzdeki birkaç ay içinde üniversitenin kampüsünde bir kavşakta app teknolojisini test etmek için planlar yaptığını söyledi. Piyasaya sürülmek için hazır olduğunda, uygulamanın linkini ücretsiz olarak sunacaklarını belirtti.

Submit a Comment