Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Samsung S-Health İçin FDA Onayı Aldı

Samsung S-Health İçin FDA Onayı Aldı
Can Aytı

Samsung, S3 modelinde sadece İngiltere’deki kullanıcıları için denediği ve S4 modeli ile birlikte piyasaya sunduğu, cihazın üzerinde bulunan birçok sensörle kullanıcının yaptığı antrenmanların onlara ne kadar etkisi olduğu söyleyebilen, hatta yakılan kalori miktarını da hafızasına kaydedebilen uygulaması S-Health FDA tarafından onay aldı. Yakında yapılacak CES fuarı ile birlikte Samsung’un S5 modelini piyasaya sunacağını biliyoruz. S-Health ile birlikte sağlık alanına adım atan Samsung’un, S5 modelindede bu uygulamayı geliştirmesi bekleniyor. S-Health hakkındaki daha önce yazdığımız yazılara da buradan ulaşabilirsiniz.

Samsung ilk kez S-Health için FDA onayı alıyor. Bu onayın kategorisi ise, Amerika’daki çevrimiçi sağlık cihazlarına arayüz sağlayabilecek kardiyo sinyal vericisi.

 s_health

S-Health uygulaması asıl olarak İngiltere’deki S3 kullanıcıları için 2012 yazında çıktı. O zamanlarda uygulama verileri Lifescan’s OneTouch UltraMini/UltraEasy Blood Glucose Meter adlı cihazdan USB aracılığı ile alıyordu. Fakat S3 modeli için yapılan bu uygulama, FDA onaylarından dolayı oluşan endişe ile hiçbir zaman Amerikan topraklarını göremedi. S-Health S4 modeli ile birlikte ABD’de boy gösterme şansını yakaladı. Fakat, uygulama bu sefer çevrimiçi medikal cihazlara bağlanmak yerine, manuel girişe dayanarak, Samsung’un ürettiği üç cihaza bağlanarak çalışacak. Bu cihazlar ise, bir tartı, kalp hızını ölçen bir bileklik ve yine aktivitelerinizi izleyen bir bileklikten ibaret. Fakat bu cihazlar henüz ABD’de satılmamakta, eğer almak istiyorsanız Samsung’un İngiltere mağazalarından edinmelisiniz.

Bu sırada, Samsung hala S-Health’i geliştirmek için uğraşlarına devam etmekte. Bu Ağustos ayında şirket uygulamanın Kore versiyonu için, uzak doğuda artık bir kültür olarak sayılan anime va manga trendine uyarak, animeleştirilmiş avatarları piyasaya sundu. Ve Ekim’de Samsung, hayat sigortası satan bir firma olan Cigna ile birkaç yıllık bir ortaklığa imza atarak, uygulamayı geliştirmeyi istediğini gösterdi.

Samsung, FDA onayı için 2013 yılının Temmuz ayında başvuruda bulunmuştu. Eğer FDA onayı Samsung’u ABD pazarından uzak tuttuysa, bu onayla birlikte Samsung’un ABD müşterileri için hızlı değişikliklerin önü açıldı demektir. Merakla bekliyoruz.

 

Submit a Comment