Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple iOS 8 ve Healthbook ile Mobil Sağlığı Yeniden Tanımlamaya Hazırlanıyor

Apple iOS 8 ve Healthbook ile Mobil Sağlığı Yeniden Tanımlamaya Hazırlanıyor
Buğrahan Ceylan

Apple uzun bir süredir yaptığı geliştirmeler ve işe alımlarla, mobil sağlık alanında daha fazla söz sahibi olmak istediğinin sinyallerini vermişti. Bu yıl içinde kullanıcılarının hizmetine sunulması beklenen mobil işletim sistemi iOS’un yeni versiyonunun sağlık ve fitness araçları için en iyi uyumluluğu göstermesi bekleniyor. Ayrıca Apple’ın giyilebilir teknoloji piyasasına çok uzun bir zamandır sunması beklenen iWatch için yapılan çalışmaların da hız kazandığı ve iyiye gittiği söyleniyor.

Yeni işletim sistemi iOS 8’in, kod adı “Healthbook” olan bir uygulamayla birlikte sunulması bekleniyor. Uygulamanın pek çok fitness takip cihazı (ve muhtemelen iWatch) ile senkronize bir şekilde çalışarak, kullanıcının günlük aktivitelerini, aldığı mesafeleri ve yakılan kalorileri de gösterebilecek. Ayrıca uygulama gerekli bilgiler düzenli bir şekilde girildiği müddetçe kilo alma-verme gibi bilgileri de tutabiliyor.

fitness-1

Healthbook uygulamasının gelecek olan geliştirmelerle yalnızca fitness aktivitelerinin değil aynı zamanda kişinin yaşamsal fonksiyonlarını da görüntüleyebilmesi planlanıyor. Kan basıncı, hidrasyon seviyesi, kalp ritmi ve glikoz seviyesi gibi değerleri gösterebilecek. Kullanıcılar, almak zorunda oldukları ilaçları da uygulamaya ekleyerek kendi takiplerini gerçekleştirebilecekler. Genelde hastaların ilaç takibi için yapılmış olan pek çok sağlık uygulaması bulunmaktadır. Apple, kendi tasarladığı bu uygulama ile kullanıcılarını üçüncü parti yazılımlardan uzaklaştırmayı hedefliyor olabilir. Bu sayede Healthbook’un kullanım oranları hızlı bir şekilde artabilir.

Yeni sağlık uygulamasının arayüzünün ise, yine Apple’ın bir uygulaması olan Passbook ile aynı şekilde olacağı tahmin ediliyor. Passbook uygulamasında, aynı gerçek bir cüzdanda taşınan kartlar gibi, dijital kartlar saklanabilmekteydi. Healthbook’ta da benzer bir sistem kullanılacak ve her bir kart farklı bir sağlık ve fitness işlevini temsil edecek. Böylecek kullanıcı, uygulamanın içindeyken hızlıca işlevler arasında dolaşabilecek.

passbook

Apple’ın özellikle son cihazlarında kullandığı yeni donanım teknolojileri, kullanıcının hareketlerini takip edebilmeyi olanak sağlayabilmekte (motion tracking), fakat yaşamsal faaliyetlerin takibi için akıllı telefonun yeni geliştirmelere ihtiyacı bulunmaktadır. Bu geliştirmelerin ise, Apple’ın son zamanlarda gerçekleştirdiği yeni patent çalışmaları sayesinde yapılması bekleniyor.

“Apple Yeni Patentlerle Sağlık Sektöründe ‘Yenilikçi’ Unvanını Sürdürebilecek mi?” başlıklı yazımızda Apple’ın tüm bu yenilikler için yaptığı patent çalışmalarından bahsetmiştik. Satın alınan bu patentler ile, teknoloji devinin akıllı cihazlarını sensör donanımlı bir takip cihazı işlevleriyle donatmak istediği öngörülebilmişti.

heart_rate

Yine yakın zamanda haberini verdiğimiz bu gelişmede de Apple’ın mobil sağlık sektöründe önemli yerlere gelmiş medikal cihaz uzmanlarını işe alarak, akıllı cihazlarını mobil sağlık alanında daha güçlü bir yere getirmek istediği ortadaydı. Apple’ın güçlü rakibi Samsung’un mobil cihazları için çıkardığı sağlık uygulamalarından sonra bu tür bir karşı atağa geçmesi oldukça normal hatta gecikmiş bir hamle. iWatch için çok uzun zamandır çıkan haber ve gelişmelere rağmen ürünün piyasaya sürülememesi ve diğer rakiplerin bu alanda çok daha hızlı büyümeleri, Apple’ın yenilikçi konumlandırmasına biraz zarar vermiş gibi görünüyor.

galaxy gear

Healthbook uygulamasını beraberinde getirecek olan iOS 8 işletim sisteminden de biraz bahsetmek gerekiyor. Gelişmelere göre iOS 8 çok büyük grafik ve arayüz geliştirmeleri ile gelmeyecek. Bu tür geliştirmeler hali hazırda zaten iOS 7 ile birlikte gelmişti. Bu sebeple yeni iOS, daha küçük düzenlemeler ve yenilikler ile gelecek.

Submit a Comment