Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Çevrimiçi Hasta Doktor İletişiminde Yeni Bir Platform: e-Hastam

Çevrimiçi Hasta Doktor İletişiminde Yeni Bir Platform: e-Hastam
Buğrahan Ceylan

Ülkemiz 2010 yılı itibari ile “Sağlıkta Dönüşüm” projesini hayata geçirmiş, böylelikle de koruyucu sağlık hizmetlerinin önemi daha çok vurgulanmıştır.

 Artan nüfus ile beraber poliklinik sayıları azalmakta, kişi başına düşen muayene süreleri düşmektedir. Bu sorunlar koruyucu sağlık hizmetlerinin aksamasına, kronik hastaların yeterli takibinin yapılamamasına, yaşlı ve engelli bireylerin sağlık hizmetlerine erişmesinde sıkıntılara, sağlık harcamalarında her geçen gün artışlara ve ikinci basamak hastanelere başvuru sayılarında ciddi artışlara sebep olmuştur. Koruyucu sağlık alanında yaşanan bu sorunlar “e-hastam” projesinin hayata geçirilmesine sebep olmuştur.

Projeyi Cihan ÇETİN ve Uzm. Dr. Zelal AKBAYIN beraber yürütmektedirler ve projede amaçları  internet teknolojileri ile beraber sürdürülebilir koruyucu sağlık hizmetleri sağlamaktır.

Platformda sağlıklı ve hasta bireyler sadece fiziksel olarak hastanelere giderek değil çevrimiçi yöntemler ile koruyucu sağlık hizmetine erişmektedir.

 e-hastam-300dpi-5x5cm

Sistem de çevrimiçi soru-cevap, çevrimiçi tansiyon takip, şeker takip ve obezite takip yapılmaktadır. Bunun yanında sağlık makaleleri ve hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış videolar mevcuttur.

Sisteme hem hekimler hem de hastalar ücretsiz üye olmaktadır ve bireyler, hekimi ile iletişime geçmektedir.

Yapılan çalışmalar sonucunda Bilişim Derneği ve Bahçeşehir Üniversitesi gibi önemli kurumların desteklediği Bilişim Yıldızları 2013 yarışmasında e-inovasyon ve girişimcilik ödülü, Özyeğin Üniversitesi, TOG ve JP Morgan’ın desteklediği Sosyal Değişim Laboratuvarına katılma hakkı ve Bilgi Üniversitesi; Bilgi Genç Sosyal Girişimciler yarı finalisti olmaya hak kazanmıştır.

Submit a Comment