Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hindistan’da Acil Müdahale Sistemlerinde Devrim

Hindistan’da Acil Müdahale Sistemlerinde Devrim
Kubilay Han Uluerim

Hindistan’ın acil durum yardım hizmetlerinin yavaşlığı her zaman eleştirilen bir sorun olmuştur. Kamusal alanda çalışanlar, bu hizmetlerin değişimi için pek bir şey yapmasa da, özel sektörde çalışan AMBER Health gibi gruplar, acil durumda yapılacak işlemlerin idaresini devrimsel bir şekilde değiştirmeye çalışıyor.

Raporlara göre ülkenin gayri safi milli hasılasından sadece %1.2’si sağlık hizmetlerine harcanıyor. Bu da demektir ki acil durum tıbbi taşıma işlemleri, pek çok hastanenin öncelik verdiği bir konu değil. En azından devlet tarafından finanse edilen hastaneler için böyle söyleyebiliriz. Bu kadar az desteklenen bir sağlık hizmetinin, sıkışık trafik ve düzensiz yollarla birleşiminden ortaya çıkan sonuç ise, oldukça yavaş bir ambulans intikal süresi. Buna ek olarak hastanın hastaneye taşınması süresinde, hastanın sağlık geçmişi hakkında hiçbir şey bilinmemesi de erken müdahaleyi zorlaştırıyor. Bu sorunun üzerinden gelmek için çalışan bir ekip, bir uygulama sayesinde o sırada müsait olan bir ambulansı çağırmanızı sağlayan AMBER Health fikrini ortaya atmış.

”Aynısını taksiler için yapabiliyoruz. Neden ambulans için de olmasın?” diyor Vinayak Dalmia. Kurucu diğer 2 üye Dr. Bharat Aggarwal ve Kavi Sharma da Hindistan’daki sağlık hizmetlerinin daha büyük kitlelere ulaşması için sistemin gelişmesi gerektiğini savunuyor.  AMBER Health uygulaması sayesinde hastaneler ambulans yollayabiliyor, ACİL odalarının doluluk oranlarını gösterebiliyor, hastanın ambulanstaki sağlık durumunu uzaktan gözleyebiliyor. İsterseniz sizi hastane çıkışı evinize bırakıyor veya nakil işlemleri sırasında başka hastaneye ulaşmanıza yardım edebiliyor. Ambulans ve hastaneler dışında direkt olarak eczanelerle de iletişime geçmenize izin veriyor.

Uygulamayı kullanan kişilerin hastaneler tarafından belirlenen fiyatlara göre hizmet alacağı söylenirken AMBER Health’in 1 yıl boyunca komisyon almayacağı belirtiliyor.

 

 

Submit a Comment