Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Uygulamayla iPad’inizi Sterilize Edin

Uygulamayla iPad’inizi Sterilize Edin
Seçil Uygungil

Sağlık birimlerinde iPad kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan bir durum. Hasta odalarından ameliyathaneye kadar, sağlığa dair görebileceğimiz bütün mekanlara özel bir iPad uygulaması mevcut. Sağlık birimlerinde her ortamın ve cihazın steril bir hale getirilmesi gerekmektedir. Çünkü bu birimlerde karşılaşabileceğimiz insanların büyük bir kısmının bağışıklık sistemi zayıfladığı için hastalanmış ve mikroplardan daha fazla etkilenebilir hale gelmiştir. Ayrıca hastanelerde bulunan bakterilerin ve virüslerin daha fazla salgına yol açması da yüksek bir ihtimaldir.
iPad, her ne kadar narinliği ve üretiliş amacı açısından hastane ortamında bulunan cihazlardan daha farklı olsa da diğer cihazlar kadar steril olmalı. Peki iPad nasıl steril hale getirilir? Bu sorudan yola çıkılarak iPad’leri temizlemek için geliştirilen uygulamanın başarısı Journal of Medical Internet Research’te yayınlandı.

Almanlar tarafından geliştirilen ‘‘deBac-app’’ uygulaması, iPad kullanıcısına adım adım temizleme sürecini anlatıyor ve günlük olarak bir alarm aracılığıyla temizlik zamanını bildiriyor. Böylelikle, gerekli sterilize araçlarıyla iPad, zarar görmeden temizlenmiş oluyor. Uygulamanın, sterilizasyonun yapıldığı zamanı kaydetme özelliği iPad temizliğinin rutin olarak yapılmasını sağlayabilir. Bu uygulamayı siz de kendi iPad’iniz için kullanabilirsiniz.

Submit a Comment