Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Minik Çoraplar Çocuğunuzun Sağlık Durumunu Size Bildirecek

Minik Çoraplar Çocuğunuzun Sağlık Durumunu Size Bildirecek
Seçil Uygungil

Bebeklerini henüz kucağına almış ebeveynler gün boyu bebeklerinin durumunu kontrol etmek isterler. Her beş dakikada bir bebeklerinin durumunu kontrol etmeleri ebeveynleri rahatlatmaktan çok sürekli panik halinde olmalarına neden olur aslında. İşte tam da bu yüzden Owlet Baby Care şirketi bebekler için ilk giyilebilir cihazı piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Tasarlanan çoraplar bebeklerin kalp hızını, kandaki oksijen seviyesini, uyku kalitesini, deri sıcaklığını ve uyku pozisyonu hakkında topladığı bilgileri uygulama aracılığıyla ebeveynlerin telefonuna iletiyor.  Yüzüstü yatış pozisyonunun ani bebek ölümlere sebebiyet verebileceğini düşünürsek, uygulamanın uyku pozisyonu hakkında bilgi vermesinin ebeveynler için ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Bebeğinizin ölçümünü yapabilmek için doktorlarda görebileceğimiz pulse oksimetre cihazına benzer bir sistem Owlet çoraplarında da kullanılıyor. Çoraba takılan ek, telefon veya laptop aracılığıyla ölçümleri veri halinde size sunuyor.  Bebek uyku anında karın üstü döndüğü durumlardaysa ebeveynler bir alarm aracılığıyla uyarılıyor.

Ürün henüz satışa sunulmasa da, şirket proje için internet üzerinden 100,000 dolar toplamak için harekete geçti.  Daha ilk günden yaklaşık 20 bin dolar toplandığı düşünülürse, kampanya başarıya ulaşacakmış gibi gözüküyor diyebiliriz.  Ürünün henüz bir FDA onayı bulunmasa da yakın zamanda tıbbi cihaz olarak kabul edilmesi bekleniyor.

Submit a Comment