Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Göz Muayenesi Yapan Mobil Uygulama

Göz Muayenesi Yapan Mobil Uygulama

| On 01, Jun 2015

Mobil sağlık uygulamalarının yapabileceklerini saymakla bitiremiyoruz. Kan şekeri, tansiyon, kalp atış hızı, spor uygulamaları derken şimdi de göz muayenesi yapan bir uygulama geliştirildi. İngiltere’de geliştirilen bu mobil uygulamayla akıllı telefonunuz üzerinden görme testi yapabileceksiniz. London School of Hygiene & Tropical Medicine Tıp Okulu araştırmacıları, bu uygulamanın pilot versiyonunu 233 Kenya’lı üzerinde denedi. Denemede kullanıcılar yalnızca uygulamayla değil klinikte de muayene edildiler. Muayene sonunda elde edilen sonuçlar, Peek (the Portable Eye Examination Kit) yani “Portatif Göz Muayene Kiti” olarak adlandırılan bu mobil uygulamanın göz doktorlarının kliniklerde kullandığı testler kadar iyi bir şekilde görme sorunlarını tespit ettiğini gösteriyor.

PEEK, akıllı telefonunuzun kamerasıyla göz merceğinizi taradığında gözünüzdeki kataraktı tespit edebiliyor. Buna ilaveten, hipermetrop, miyop ve astigmat teşhisi de yapabilen uygulamada tıpkı göz kliniğinde kullanılan harf cetveli gibi, ekranda giderek küçülen harfler görüyorsunuz. Böylece gözünüzün ne derece bozukluğu olduğunu da öğrenebiliyorsunuz. Göz arkası taraması bile yapabilen uygulama, bunu yapabilmek için kameranın flaşını kullanıyor. Bu özellik özellikle diyabet hastalarının yaşadığı göz arkası kanamalarının tespiti için oldukça işe yarar bir özellik.

Az gelişmiş ülkelerdeki kişilerin maddi olanaksızlıklar nedeniyle göz kontrolünden geçmesi için geliştirildiğini söyleyen proje yöneticisi Dr. Andrew Bastawrous, bu uygulama sayesinden daha fazla insana ulaşarak görme bozukluklarının kolayca teşhis edilebileceğini belirtiyor. Araştırma, geçtiğimiz günlerde “JAMA Ophthalmology” dergisinde yayımlanarak kamuoyuna tanıtıldı. Dünyada miyop, hipermetrop, astigmat, katarakt gibi birçok görme bozukluğu sorunu yaşayan 285 milyondan fazla kişi bulunduğu göz önünde bulundurulduğunda bu uygulamanın oldukça önemli bir gelişme olduğunu söylememiz mümkün. Peek ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Submit a Comment