Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İlaç Araştırmalarında Çip Organ Dönemi: Çip Bağırsak Kişiselleştirilmiş İlaç Üretimine Kapı Açabilir

İlaç Araştırmalarında Çip Organ Dönemi: Çip Bağırsak Kişiselleştirilmiş İlaç Üretimine Kapı Açabilir
Özge Uçar

Harvard Wyss Enstitüsündeki araştırmacılar, bağırsak dokusunu çip üzerinde üretmeyi başardı. Bağırsağın kullandığımız birçok ilacın emilim mekanizmasında önemli rol oynadığı düşünülürse, geliştirilen bu yeni organ çip ile, bağırsak dokularımıza göre kişiselleştirilmiş ilaçların tasarlanması mümkün olabilir.

Geleneksel hücre kültürü teknikleriyle karşılaştırıldığında, mikro akışkan organ çipler araştırmacıların fizyolojik süreçleri hızlı, kolay ve ucuz şekilde incelemelerine olanak tanıyor. Araştırma ekibinin ilaçların  bağırsak hücreleri üzerindeki etkilerini gözlemlemesine izin veren bu yeni teknoloji ile hastanın ilaca verdiği spesifik yanıtlar incelenerek kişiye özel ilaçların üretimi sağlanabilir.

Araştırmaya dahil olan bilim insanlarından Donald Ingber, “Bu teknoloji ile normal ve hastalıklı insanlarda tamamen kişiselleştirilmiş şekilde; bağırsakta besinlerin taşınması, sindirimi, değişik bağırsak sorunları ile yararlı ve zararlı mikroorganizmalarla etkileşim gibi süreçleri aydınlatmamız yolunda bir kilometre taşıdır” dedi.

 Kaynak : Medgadget

Submit a Comment