Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yapay Zekâ Yardımıyla Yaşlanmaya Çözüm Aranıyor

Yapay Zekâ Yardımıyla Yaşlanmaya Çözüm Aranıyor
Derya Öztürk

İngiliz milyarder Jim Mellon’ın finansal desteğiyle kurulan yeni bir girişim, yapay zekâdan yararlanarak uzun yaşamın yollarını bulmayı hedefliyor.

Juvenescence Limited, Mellon ve uzun yaşam araştırmacıları olan Gregory Bailey ve Declan Doogan’ın ortak girişimi olarak kuruldu. Bu ana çatının altındaysa, İnsilico Medicine’in CEO’su Alexander Zhavoronkov’un katılımıyla kurulan Juvenescence AI yer alıyor. Bu girişim yapay zekâ kullanarak yaşlanmayı ve yaşa bağlı hastalıkları sona erdirebilmenin yollarını bulmaya çalışıyor.

Juvenescence AI tarafından gerçekleştirilen araştırmalar, yaşlanmaya yol açan hücresel yolları incelemenin yanı sıra mitokondrindeki değişikliği etkilemenin ve yaş ilerledikçe vücutta biriken yaşlanmış hücreleri temizlemenin yollarını bulmaya odaklanacak.

İlaç geliştirme araştırmaları oldukça fazla zaman aldığı için Juvenescence takımı yapay zekâ teknolojisinden faydalanarak bu süreci kısaltabilmeyi umuyorlar. Takım, sadece uzun bir yaşam değil aynı zamanda kaliteli bir yaşam üzerine çalıştıklarını dile getiriyorlar.

“İlaç geliştirme döngüsünün en uzun ve en pahalı kısmı olan klinik deneyleri yapay zekâ teknolojisi yardımıyla kısaltabilecek olmanın heyecanını duyuyoruz” diyen Mellon, “Insilico Medicine’nin yardımı ile Juvenescence AI’ın yaşlanmanın getirdiği rahatsızlıkları tedavi eden terapötikler geliştireceğini, nihai olarak da yaşlanma sürecinin kendisini tedavi edebileceğini umuyoruz” diye ekliyor.

Kaynak: Futurism

 

Submit a Comment