Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yeni Yazılım Hasta Gizliliğini Güvenlik Altına Alıyor

Yeni Yazılım Hasta Gizliliğini Güvenlik Altına Alıyor
Can Aytı

MIT Technology Review’ın haberine göre, Illinois Üniversitesi’ndeki bilgisayar mühendisleri tarafından geliştirilen yeni bir yazılım sayesinde insanlar kendilerine ait olan sağlık verilerinin doktor ve sağlık kuruluşları arasındaki paylaşımı hakkında daha fazla kontrol sahibi olabilecek.

Şu an, her zaman gittiğini sağlık kuruluşu dışında yeni bir doktora görünmek istediğinizde, sağlık verilerinizi talep etmediğiniz sürece o doktor için boş bir sayfadan ibaret olarak görünmektesiniz. Sağlık verilerinizi talep ettiğinizde ise tüm sağlık kayıtlarınız o doktor için görülebilir hale geldiği için çoğu hasta aşırı paylaşıma temkinli yaklaşmakta.

priacy

Bu yazılımın amacı, gittiğiniz doktora sadece ihtiyacı olacak bilgileri vermenizde yardımcı olmak. Ana fikir, yazılım veri paylaşım önerilerini göz önünde bulundurarak, hastaya hangi bilgilerinin gizli kalacağını seçme şansının tanınması.

Yeni yazılım, diğer sağlık kayıtlarını analiz ederek önerilerini buna dayandırıyor. Bu analizler, doktorunuza geçmiş ruh sağlığı bozuklukları, uyuşturucu kullanımı ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgi verebiliyor. Araç, randevu sonrasında bu bilgileri otomatik olarak silerek bilgilerin gizli kalmasını sağlayabiliyor.

Yazılımın görünüşteki tek dezavantajı ise, sağlık bilgilerini bireylerin eline bırakması. Yani,  doktorun elinde bütün sağlık geçmişi verisi olmadığı için yapılan tedavi hastanın verdiği bilgiler doğrultusunda ilerleyebilir. Yine de doktorlar, bazı verilerin elde olması, hiçbir verinin olmamasından iyidir mantığıyla bu yeni araca sıcak yaklaşıyorlar.

 

 

Submit a Comment