Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

EHR Analizi Klinik Araştırmalardan Daha Etkin

EHR Analizi Klinik Araştırmalardan Daha Etkin
Ceren Gülpınar

Elektronik sağlık kayıtlarının kullanımı en iyi tedavi seçeneğini belirlemek için geleneksel yöntemlere göre daha az maliyetli ve daha etkin.

Çalışma detayları:

Çalışmalar esnasında National Institute for Health Research ve Welcome Trust tarafından kısmen finanse edilen ve İngiltere’de pek çok üniversite araştırmacıları ile İngiltere ve İskoç’ta 23 pratisyen tarafından onaylanan bir bilgisayar programı kullanıldı.

Çalışmanın ilk bölümünde 300 hastanın Clinical Practice Research Datalink‘te saklanan elektronik sağlık kayıtlarına ulaşıldı. Hastaların rutin ziyaretleri ve reçetelendirilmiş  tedavi süreçleri dikkate alındı.

Çalışmanın ikinci bölümünde ise 31 katılımcının dahil olduğu kronik pulmoner hastalığında antibiyotik kullanımının incelenmesi yapıldı.

Tedavi seçeneklerinin incelenmesi için araştırmacıların uzun ve maliyetli çalışmaları:

  •          Ek personel kaynakları,
  •          Ekstra evrak ve
  •          Randevulara düzenli katılımları içerdi.

ehr

Çalışma sonuçları:

Çalışma sonunda araştırmacılar belirli reçetelerdeki ilaçlarla ilgili sağlık verilerini anlayabildiklerini tanımladılar.  EHR kullanımıyla hangi tedavinin daha etkili olabileceği sonuçlarına ulaştılar.

EHR’nin geleneksel popülasyonun mevcut klinik yöntemlerine göre daha büyük ve daha farklı bakış açıları kazandırdığını gördüler. Ayrıca EHR’ye katılımlarıyla, kendileri hakkında bilgi sahibi olunmasına izin vermiş olan insanların, yaşamlarıyla  ilgili minimum düzeyde bilgiye ulaşabildikleri kanısına vardılar.

Araştırmacılara göre, çalışmaya katılan 27 pratisyen hekimin 26’sı araştırma amaçlı, hastaların elektronik sağlık kayıtlarının kullanımına destek verdiklerini dile getirdi.

Bunun dışında araştırmacılar tarafından görüşülen 10 hasta kendileriyle yapılan tüm denemelerin kabul edilebilir uygulama olduğunu dile getirdi.

 

Submit a Comment