Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

YouTube Cardboard ile Tıp Eğitiminde Yeni Çağ

YouTube Cardboard ile Tıp Eğitiminde Yeni Çağ

| On 17, Jun 2015

YouTube yeniliklerine hız kesmeden devam ediyor. Video paylaşım platformu YouTube, ilk olarak Android platformunda sunduğu uygulamasını, sanal gerçeklik gözlüğü Cardboard desteği ile güncelledi. YouTube’un 360 derece video izleme özelliği ile birleşen Cardboard desteği sayesinde kullanıcılar, sanal gerçeklik deneyimi yaşayacaklar. Konser, futbol maçı, yamaç paraşütü, dağa tırmanma ya da ameliyat videosu gibi videoları 360 derece destekli olarak sunan YouTube, Cardboard desteği ile sizi olayın içine çekecek.

Geçtiğimiz günlerde Google’ın resmi geliştirici konferansı Google I/O’da, Google, sağlık ve tıp eğitimini geliştirme potansiyeline sahip 3D ve video platformlarında kullanılabilecek yeni özelliklerini duyurdu. “Expeditions” adı verilen bu yeni özellik, öğrencilerin sanal gerçeklik videolarını görüntülemesine olanak sağlayan ve 360 derece fotoğraf kürelerinin, 3D görüntü ve videoların sesleri ile birlikte kullanılabildiği, içerik detaylarının, ilgi noktalarının ve diğer ek açıklamaların bir öğretmen tarafından yönetildiği, tıp eğitiminde de kullanılması amaçlanan yepyeni bir özellik. Expeditions’ın tanıtım videosuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. İçerikler, iPhone ve Android işletim sistemlerini destekleyerek Google Cardboard aracılığıyla izlenebiliyor.

Expeditions’ın ilaç ve tıp eğitimi için kullanım potansiyeli çok büyük. Expeditions, tıp eğitimine yeni başlayanlar için, Stanford Üniversitesi acil servisinde travma vakaları üzerinde denendi. Tıp öğrencileri ve klinisyenler, bu sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde şizofreni ve psikoz durumları hakkında birçok şey öğrenebildiler. Daha önce sanal halüsinasyonlarla ilgili California Üniversitesi’nin yaptığı 3D halüsinasyon deneyimine benzeyen bu uygulamanın, tıp eğitiminde çığır açacağı düşünülüyor. California Üniversitesi’nin 2008 yılında hazırladığı 3D halüsinasyon deneyimi videosunu ise aşağıda izleyebilirsiniz.

Submit a Comment