Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

1 Çay Kaşığı Tuz Tüketerek Böbrek Hastalarına Destek Olun

1 Çay Kaşığı Tuz Tüketerek Böbrek Hastalarına Destek Olun
Kubilay Han Uluerim

Diyaliz ve böbrek hastalığı konusunda hizmet veren en büyük kuruluşlardan biri olan Satellite Healthcare, 10 Mart Dünya Böbrek Günü’nde başlattıkları kampanyayla dikkat çekmeye devam ediyor.

Çalışanları, üyeleri ve destekçi herkese verdikleri bir mesaj var ”Basit bir şey yaparak, kendinizi kronik böbrek hastası olan birinin yerine koyun. Daha az tuz tüketin”. Her 3 Amerikalı’dan 1’inde, yüksek tansiyon problemi var. Bu da, kronik böbrek hastalığı gelişimi için tehlikeli bir durum. Böbrek hastalığı teşhisi konulan kişilere, tansiyon sorunu yaşamasınlar diye az tuz tüketmeleri tavsiye ediliyor. Bu sayede kalp krizi tehlikesi olabildiğince engellenmeye çalışılıyor.

Satellite Healthcare’in kampanyasına katılan kişiler, günde 2000mg’dan az tuz tüketmek zorunda. Bu da teknik olarak, kronik böbrek hastalarına önerilen 1 çay kaşığı kadar tuz ile aynı miktar. Normal bir Amerikalı ise, bu miktarın 2 katını tüketiyor. Katılımcıların her gün ne yediklerini, Satellite Healthcare’in Facebook sayfasında ve #humanizedialysis etiketiyle diğer sosyal medya ağlarında paylaşması isteniyor.

”Kendi alışkanlıklarımı değiştirmenin ve farklı bir kafa yapısına girmenin kolay olduğunu düşündüm. fakat böyle bir fedakârlığı yapmanın gerektirdiği odaklanma ve çabaya kolay alışamadım” diyor kampanyaya katılan Satellite Healthcare Baş İşletme Görevlisi Dave Carter. Yayınladıkları videoyla deneyimlerini anlatan ekip, toplumun bu kampanyaya katılmasını ve böbrek hastalığına benzer bir deneyimi kendilerince yaşamalarını istiyor. Ayrıca 1 ay boyunca www.kidneysdothat.org web sitesinden, az miktarda sodyum içeren yemek tarifleri verilerek, kampanyaya katılanlara yardım da ediliyor.

Submit a Comment