Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Best Practices, LLC’den Dijital İlaç Pazarlama Yöntemleriyle İlgili Yeni Araştırma

Best Practices, LLC’den Dijital İlaç Pazarlama Yöntemleriyle İlgili Yeni Araştırma
Kubilay Han Uluerim

Dijital gelişmeler son yıllarda pek çok hastanın yaşamını olumlu olarak etkiliyor. Eskiyle kıyaslandığında, teknolojinin getirdiği olanaklar sayesinde oldukça bilgili bir hasta profili oluşmuş durumda. Bununla doğru oranda ilerleyen ve sürekli değişen bir alan da ilaç sektörü.

Bu alandaki en iyi pazarlama stratejilerini belirlemek için, Best Practices, LLC tarafından yapılan büyük çaplı bir anket var. Büyük küçük 30 ilaç şirketinden 39 dijital pazarlamacının tabi tutulduğu bu anket, yenilikçi ve etkili yöntemlerin neler olduğunu bize açıklıyor.

Key Trends & Innovative Activities in Biopharma Digital Marketing adlı anket, akıllı telefonlar, giyilebilir teknolojiler, sosyal medya, elektronik kayıtlar ve dijital müşteri hizmetleri modelleri içeriyor. ”İlaç şirketleri, dijital dünyada giderek artan bilinçli hasta kitlesiyle iletişime geçmeli. Gördüklerimize göre, iş modeli bir hayli değişmiş. Artık, 1 satıcıyla 1 ürünün satışı amaçlanarak hedef kitleye ulaşılmıyor. Şimdi, pek çok farklı grup beraber çalışarak, eğitimci ve hizmet veren seviyesinde bir yaklaşımla, ürünleri hakkında bilimsel bilgiler vererek pazarlama yapıyor.” diyor Best Practices Araştırma Müdürü Cameron Tew. Anket sonuçlarına göre en büyük pazarlama kanalları, e-pazarlama, e-sunumlar ve hastaların durumlarını takip etmeyi sağlayan akıllı telefon uygulamaları. Ankete katılan büyük isimlerden bazılarıysa AstraZeneca, Merck ve Novartis gibi yıllık geliri 10 milyar$’ı aşan firmalar.

Submit a Comment