Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

2014’ün En Büyük Dijital Sağlık Yatırımcıları Belli Oldu

2014’ün En Büyük Dijital Sağlık Yatırımcıları Belli Oldu
Alperen Sözen

2014 dijital sağlık girişimcileri için mükemmel bir yıl oldu. StartUp Health raporuna göre, 459 anlaşmada toplamda 6.5 milyar dolar yatırım yapıldı. Yatırım anlaşma sayısı bakımından geçen seneye göre az olsa da, yatırım miktarlarının büyük olması girişimciler için güzel bir gelişme oldu.

Büyük veri, nüfus sağlığı ve sağlık sistemi yönlendirmeleri, yatırım kategorilerinde başı çekti. Henüz gelişme aşamasında olan projelere yatırım ise %28 oranında kaldı.

StartUp-Health-corp-venture-funds-digital-health-588x349

Çok sayıda yatırımcı, dijital sağlık sektöründeki duyurulan yatırımların çoğalmasına neden oldu. Qualcomm Ventures risk kapitali ve şirket fonlarında, yapmış olduğu 12 anlaşmayla sektör lideri oldu.

İsmini sık duyduğumuz Mayo Clinic ise, listede dördüncü oluyor. General Electric Ventures, beş riskli yatırımla listede Mayo Clinic’ten hemen sonra geliyor. GE Ventures için büyük veriye yatırım önemli görünürken, Mayo Clinic’in medikal imaj geliştirme firması Dicom Grid‘e yatırımı dikkat çekiyor.

startup-health-most-active-subsectors-in-healthcare-588x422

 

2014 yılında dijital sağlık sektörünün alt bölümlerinde trendlerin etkisi açıkça gözleniyor. Dilimizden düşmeyen büyük veri ve analitikler birinci sıradan listeye giriş yaparken, klinik araştırmanın en sonda kaldığını ve en az yatırımı aldığını görüyoruz. Son dönemlerde kendini ölçüm trendinden doğan ve bireylerin kendi sağlık durumlarını gözlemelerine izin veren uygulamaların gelişmesi de, dördüncü sıradaki teşhis alt bölümünün yatırım miktarını açıklıyor.

Submit a Comment