Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Apple HealthKit’e Glikoz Takibini Ekliyor

Apple HealthKit’e Glikoz Takibini Ekliyor
Alperen Sözen

Apple‘ın yeni güncellemesi iOS 8.2, HealthKit’in kan şekeri ölçümü özelliğini geri getiriyor. Özellik, geçtiğimiz Kasım ayında uygulamadan kaldırılmıştı. Bunun nedeni ise, başka ülkeler ölçüm metriği olarak milimol/Litre (mmol/L) kullanırken uygulamada sadece miligram/desilitre (mg/dL) metriğinin olmasıydı.

Apple destek birimi, kan şekeri ölçümünün mmol/L ile yapılması durumunda, çıkan değerlerin manuel olarak uygulamaya girilemeyeceğini bu nedenle kan şekeri ölçümünün uygulamadan çıkarıldığını belirtmişti.

Yeni güncellemeyle birlikte, birim olarak ölçülebilen değerlerle ilgili açıklamalar da (glikozun anlamı gibi) eklendi.

apple-healthkit-starts-at-US-hospitals

Bu Apple’ın kan şekeri konusunda yaptığı ilk hata değil. Haziran ayında, Apple geliştiricilerine yönelik bir konferansta, firma kan şekeri takibi ile ilgili yanlış bir ölçü metriğini bulunduran slaytı sunmuştu. Doğru metrik mg/dL iken, slaytta görülen metrik mL/dL idi.

Bütün bunlara rağmen, birçok doktor hala firmanın sağlık değerlerini ölçümlemesine güven duyuyor. Bu ay gerçekleştirilen, mHealth Summit toplantılarında, Duke Üniversitesi doktorlarından Ricky Bloomfield‘ın konuşmasına göre Apple’ın bu hataya hızlı müdahale etmesi son derece etkileyici oldu.

Apple’ın yeni yazılım güncellemesi, HealthKit’i başka bir noktaya taşıyacak gibi görünüyor.

Submit a Comment