Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

3 Boyutlu Yazıcı İle Üretilmiş Su Kalitesi Sensörü Hastalıkları Engelleyecek

3 Boyutlu Yazıcı İle Üretilmiş Su Kalitesi Sensörü Hastalıkları Engelleyecek
İpek Auf

British Columbia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, üç boyutlu yazıcı teknolojisiyle ürettikleri küçük bir alet sayesinde içme suyunun kalitesini gerçek zamanlı olarak izleyerek sudan bulaşan hastalıkları engellemeyi hedefliyor.

Araştırmayı yöneten Profesör Mina Hoorfar minyatür su kalitesi sensörlerini üretmenin üç boyutlu yazıcılar kullanıldığı için hızlı ve ucuz olduğunu, sürekli çalışabileceğini ve su dağıtım sisteminin herhangi bir yerinde kullanılabileceğini söylüyor. Son derece portatif olan sensör sistemi; bulanıklık, pH, iletkenlik, sıcaklık ve artık klor gibi çeşitli su kalitesi parametrelerini sürekli olarak ölçebiliyor ve verileri merkeze kablosuz olarak gönderebiliyor. Hoorfar aynı zamanda bu cihazın su endüstrisinde devrim yaratacak etkili bir teknoloji olduğunu da ekliyor.

Hoorfar, mevcut su güvenliği sistemlerinin pahalı ve yeterince güvenilir olmadığını ve testlerin periyodik olarak yapılamamasın salgın olasılığını artırabileceğini söylüyor. UBC’nin Okanagan kampüsündeki Advanced Thermo-Fluidic laboratuarında oluşturulan bu küçük cihazlar ise su basıncından veya sıcaklığından bağımsız olarak doğru okumalar sağlayacak kadar sağlam ve güvenilir olarak tasarlanmış. Sensörler, birbirlerinden bağımsız ve kablosuz olarak çalışıyor. Sensörlerin birinin çalışmayı bırakması durumunda tüm sistem etkilenmiyor.

Günümüzde birçok kentsel arıtma tesisi gerçek zamanlı izleme sensörlerine sahip ancak dağıtım sistemlerinin akışının aşağısında kalıyor.  Hoorfar, son kullanıcıya ulaştırılan suyun basıncının çoğu sensörün ölçümleyebileceğinden çok daha fazla olduğunu söylüyor. Ancak bu yeni sensörleri kullanıcıların evlerine yerleştirilebileceklerini ve böylece sağlıksız suya karşı doğrudan ve kesin bir koruma kalkanı sağlayabileceklerini dile getiriyor.

Kaynak: Science Daily

Submit a Comment