Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

3D Yazıcı ile Üretilen Kalp, Kalp Hastalıklarına Son Verebilir!

3D Yazıcı ile Üretilen Kalp, Kalp Hastalıklarına Son Verebilir!
Sonat Çakmak

Tel Aviv Üniversitesi araştırmacıları, 3D baskı aracılığıyla vişne büyüklüğünde üç boyutlu bir kalp oluşturdu. Tamamen insan hücreleri ve dokularıyla oluşturulan üç boyutlu kalp, ilerleyen yıllarda kalp hastalıklarına bir çare olabilir.

Tel Aviv Üniversitesi’ndaki bilim insanları, hastanın hücrelerini ve biyolojik özelliklerini kullanarak dünyanın ilk kalp fonksiyonlarını tam olarak gerçekleştirebilen üç boyutlu kalbini oluşturdu. 3D yazıcı ile üretilen üç boyutlu kalp; kişinin immünolojik, hücresel, biyokimyasal ve anatomik özelliklerini tamamen taşıyor.

3D baskı ile üretilen kalp, çok küçük boyutta olduğu için bir insan kalbi  kadar verimli çalışamıyor. Tıpatıp bir üç boyutlu insan kalbi yaratmak için milyarca hücrenin bir arada çalışması gerekiyor; ancak bunu gerçekleştirmek şu anda mümkün değil. Yine de, üç boyutlu kalbin oluşturulmasında kullanılan 3D baskı teknolojisi; tam verimlilikte çalışan üç boyutlu bir insan kalbi oluşturmak için gerekli olan teknoloji ile aynı. İlerleyen yıllarda insan kalbi işlevlerini tam olarak karşılayabilen üç boyutlu bir kalp oluşturulabilir ve bir kalp hastasına üç boyutlu kalbin nakli yapılabilir.

Kaynak: IFL Science

Submit a Comment