Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

3D Yazıcı Sayesinde Biyonik Kulak Üretildi

3D Yazıcı Sayesinde Biyonik Kulak Üretildi
Buğrahan Ceylan

Princeton Üniversitesi’ndeki araştırmacılar takdire değer bir projeyi gerçekleştirdiler: Biyonik kulak. Hem de öyle bir kulak ki normal insan kulağından çok daha iyi duyabilmektedir.

Son zamanlarda dijital olarak yapılan tasarımları, belli materyallerle somutlaştırmaya yarayan 3 boyutlu yazıcılar oldukça popüler ve kullanışlı. Bu yazıcılar aracılığıyla insan organlarını bir şekilde üretebilmek daha önceden bir bilim kurgu hikâyesi gibi görünmüş olsa da, insanoğlu belki de buna oldukça yaklaştı. Daha önce yayınladığımız bir haberde, doktorlar bu yazıcılar sayesinde oluşturdukları bir parçayı, bir bebeğin parçalanmış solunum yolunu kapatmak için kullanmışlardı. Şimdi ise belki de protezde çok daha ileri bir seviyeye geçtiğimizin işareti olarak yapay organlar üretilmeye başlanıyor.

Princeton Üniversitesi’nde yapılan çalışmanın sonucunda tam olarak fonksiyonel bir yapay kulak elde edilebildi. Normal bir insan kulağı, çevredeki akustik sinyalleri alarak bu sinyalleri beynimizin algılayabileceği elektrik sinyallerine dönüştürmektedir. Yapay kulak ise bu elektrik sinyallerini tasarımı sayesinde direkt olarak algılayıp iletebilmektedir. Bu sayede radyo frekanslarını, insan kulağının fark edebileceğinden binlerce kez daha yüksek bir şekilde işitebilmektedir.

Biyonik kulak bu şekilde üretildi:

http://youtu.be/UmPQ8gl6Skw?t=1s

 

Submit a Comment