Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Uykusuzluk Çekenlere İlaç Yerine ‘Giyilebilir Teknoloji’ Çözümü

Uykusuzluk Çekenlere İlaç Yerine ‘Giyilebilir Teknoloji’ Çözümü
Derya Öztürk

Uykusuzluk rahatsızlığı olan kişiler için uyku ilaçlarını bir kenara bıraktırabilecek yeni bir teknoloji üretildi. Bilim insanları, beynin ön lobunu soğutarak uykuya dalmayı sağlayan yeni bir uyku terapisi sistemi geliştirdiler. Bu yılın sonunda pazara girecek olan teknoloji, iyi bir uykunun beynimizin ön tarafındaki aktivitelerin az olmasıyla bağlantılı olduğuna dair kanıtlara dayanılarak yaratıldı.

İnsomni (uykusuzluk) rahatsızlığı olan insanlar, uyumaya çalıştıklarında çoğunlukla beyinlerinde düşünceler uçuşur ve bu durum uykuya dalmayı engeller. Bilim insanları frontal korteksin sıcaklığını çok az düşürdüklerinde, bu düşüncelerin azaldığını ve kişinin çok daha kolay bir şekilde uykuya dalabildiğini keşfettiler.

ebb insomnia 2

Ebb Therapeutics tarafından üretilen Ebb Insomnia Therapy, içinden soğutulmuş sıvı akan bir kafa bandı ve pompalamayı sağlayan bir kontrol ünitesinden oluşuyor. Bandın sıcaklığı, kontrol ünitesinin önünde yer alan düğmelerden ayarlanabiliyor ve uyanmaya yakın olunduğu zamanlarda durması için programlanabiliyor.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin onayını alan Ebb Insomnia Therapy, şimdiden pek çok uyku kliniğinde yerini aldı.

Kaynak:

https://www.medgadget.com/2017/06/ebb-insomnia-therapy-system-cools-front-heat-help-stop-racing-thoughts.html

Submit a Comment