Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yapay Zekâ Meme Kanserini Teşhis Edebiliyor

Yapay Zekâ Meme Kanserini Teşhis Edebiliyor
Sonat Çakmak

Yapılan yeni çalışmalara göre; yapay zekâ (AI) sistemi, meme kanserini uzman bir radyolog gibi teşhis edebiliyor. Sistemin kullanımı yaygınlaşırsa önümüzdeki yıllarda meme kanserinden kaynaklanan ölümlerde büyük bir azalma gözlenebilir.

Kadınlar arasında en yaygın görülen kanser türü olan meme kanseri, yılda 500 bin kişinin ölümüne sebebiyet veriyor. Erken teşhis edilirse tedavi edilebilen meme kanseri, uzman radyolog sayısının azlığından dolayı teşhis edilemiyor veya geç teşhis ediliyor. Yapay zekâ sistemi bu duruma çare olabilir: Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi’nde yayımlanan makaleye göre; yapay zekâ sistemi, meme kanserinin teşhisinde uzman bir radyolog kadar başarılı.

Yapay zekâ sisteminin kanseri teşhis etme yetisini ölçmek için 101 radyoloğun katıldığı bir çalışma yapıldı. Sistem, 9 bin kanserli ve 180 bin herhangi bir anormallik bulunmayan dijital mamogram ile test edildi. Çalışma sonunda; yapay zekâ sisteminin mamogram değerlendirmeleri, uzman radyologların değerlendirmeleri ile istatistiksel olarak benzerlik gösterdi.

Kaynak: Interesting Engineering

Submit a Comment