Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

5G Teknolojisi ile İlk Defa Uzaktan Ameliyat Yapıldı

5G Teknolojisi ile İlk Defa Uzaktan Ameliyat Yapıldı
Ecem Arslantürk

5G bağlantısı ile uzaktan ameliyat gerçekleştirilerek tarihte bir ilke imza atıldı. Çin’de görev yapan bir cerrah, 5G sayesinde 30 mil uzaktaki robotik kolları kontrol ederek ameliyatı başarıyla tamamladı. 

Tıp alanında 3 boyutlu baskı ve yapay zeka gibi teknolojilerin yaygınlaştığı bu günlerde artık 5G teknolojisi de kullanılmaya başlandı. Dünyada ilk defa 5G teknolojisinden yararlanılarak bir ameliyat yapıldı. Çin’in Fujian eyaletinin güneydoğu bölgesinde bir doktor, 5G sayesinde 30 mil uzaktaki robotik kolları kontrol ederek ameliyatı başarıyla tamamladı. Hayvan üstünde yapılan ameliyat tele cerrahi alanında büyük ilerlemelerin ilk adımı olacak gibi gözüküyor.

Veriler bir ağ üzerinden, kablolu veya kablosuz olarak bir aygıta gönderildiğinde gecikmeler gerçekleşir ve gecikme ne kadar yüksek olursa komutların gönderilmesi o kadar uzun sürer. 5G hızında ise gecikme yok denecek kadar az. Sadece 0.1 saniye gecikme ile bitirildiği açıklanan bu ameliyat, 4G ile yapılmış olsaydı muhtemelen daha uzun bir gecikme süresi yaşanacağı için hata riski de artmış olacaktı.

Kaynak:  Independent

Submit a Comment