Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Orta Doğu’da Tele-Tıbbın Yeni Adı: Cura

Orta Doğu’da Tele-Tıbbın Yeni Adı: Cura
Kubilay Han Uluerim

Bir rahatsızlığımız olduğunda hastaneden randevu almak ve haftalarca muayene gününü beklemek hiçbirimizin hoşuna gitmiyor. Bu yüzden özel muayenehanelere, kliniklere ve diğer sağlık kuruluşlarına oldukça para harcandığı aşikâr. Aynı sorundan şikâyetçi olan Suudi Arabistanlı Abdullah Alswaha, kulak enfeksiyonu rahatsızlığı yüzünden uzman bir doktordan randevu almaya çalıştığında, bu işin ne kadar zor olduğunu görmüş; özellikle uzun muayene gerektirmeyen basit rahatsızlıklar söz konusu olduğunda.

Bu sorunun üstesinden gelmeye çalışan Alswaha, arkadaşları Wael Kableh ve Mohammed Zekrallah ile Cura şirketini kurmuşlar. Cura, Suudi hastaların cep telefonu uygulaması üzerinden lisanslı ve kayıtlı doktorları seçerek tele-tıp hizmeti almalarını sağlıyor.

Uygulamanın verdiği hizmet tamamen çevrimiçi ortamda gerçekleşiyor. Kullanıcılar doktorlara yazı, sesli not, video ve resimler göndererek iletişime geçiyor. Tıbbi evrakların resimleri Whatsapp benzeri bir sistem üzerinden mesaj ile yollanıyor.

Cura, Arap dünyasında tele-tıp hizmeti veren ilk firma değil. Örnek olarak: Birleşik Arap Emirlikleri’nde Altibbi ve Doctoruna, Mısır’da VezeetaInfomed ve Tele-Med International, Katar’da Meddy ve Gazze’de Tebcare bulunuyor.

Submit a Comment