Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Afrika’da Hayat Kurtaran Bogou, Yeni Bir Zafere İmza Attı

Afrika’da Hayat Kurtaran Bogou, Yeni Bir Zafere İmza Attı
Kubilay Han Uluerim

Geçtiğimiz günlerde Malili genç bir doktor ve bilgisayar mühendisi olan Cheick Oumar Bagayoko, tıp alanında çalışan tüm Afrikalıların arasından sıyrılarak Afrika sağlık ödülünü kazandı. Bagayoko, kırsal alandaki doktorları dünya çapında tıp uzmanlarıyla bağlantıya geçiren ve bu sayede bilgi alışverişine izin veren Bogou adlı bir uygulama geliştirmiş.

Bilindiği gibi kırsal kesimde yaşayan doktorlar sıklıkla dezavantajlı durumlarda çalışmak zorunda kalıyorlar. Bunun en temel sebepleri ise kötü yapılanma ve yetersiz tesisler. Geliştirilen uygulama Bogou, aksi taktirde elde etmesi oldukça zor ve pahalı olan hayat kurtarıcı bilgilere erişimi sağlayarak zor şartlarda çalışan doktorlara yardım ediyor.

Bogou, Nijer ve Mali’de konuşulan Zarma ve Sonhrai dillerinde kelime olarak “başkalarına yardım etmek” manasına geliyor. Uygulama genel olarak ebeler, hemşireler veya genel doktorlar tarafından zorlu vakaları çözmek için kullanılıyor. Geliştirilen bu uygulama aslında yıllardır Afrika Frankofon Tele-tıp Şebekesi’ne (Réseau en Afrique francophone pour la télémédecine) üye ülkelerde, Bolivya ve Nepal’de kullanılıyor. Lakin yaygın kullanıma ulaşması için biraz zaman almış.

Açıklanana göre, Bogou kullanan hastaların tıp merkezlerine daha çok girdiği bilimsel yayınlar ile kanıtlanmış.Tahminlere göre kazanılan 15.000 €’luk ödülün bir kısmı uygulamanın mobil versiyonu için kullanılacak. Bogou şimdilik Fransızca, İngilizce, İspanyolca ve Portekizce dilleri için mevcut

Submit a Comment