Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Advers Etkiler ve Twitter

Advers Etkiler ve Twitter
Ali Mahmut

Yaygın olarak kullanılan 23 ilacın advers etkileri, Twitter üzerinden raporlandı. Daha sonra bu raporlar incelenmek üzere FDA‘ya yollandı.

Araştırmacılar, Twitter üzerinden anahtar kelimeler ile ilaçlarla ilgili tarama yaptı. 6 aylık bir zaman diliminde, 6.9 milyon tweet arasından 61.000’i rastgele seçilerek incelenmeye başlandı.

Analiz edilen tweet’lerin, 4.400’ü advers etkilerle alakalı olarak belirlendi. Araştırma kapsamında, sadece aynı ilaçlarla ilgili 1.400 advers etki bildiren tweet’ler eş zamanlı olarak FDA’ya raporlandı.

hashtag

Araştırmacılara göre, Twitter kullanıcılarının bazıları advers etkileri belirtmekte pasif tutumlar sergilemekte. İlgili ‘hashtag’ altında detay vermeden gönderilen iletiler, ilaçların yan etkileri hakkında bilgi verememekte. Örneklemek gerekirse; akne ve sivilce problemleri için kullanılan Accutane ilacının yan etkileri ile ilgili bilgi vermek yerine, sadece #accutaneprobz altında resim paylaşmak.

Tüm bunlara rağmen, Twitter kullanıcılarının ilaç güvenliğini kavradıkları ve ilgili ilaçların kullanımını durduktan sonra yan etkilerin azaldığını belirten tweet’ler gönderdiği de araştırma kapsamında belirlendi. Araştırmacılar, Twitter dataları konusunda limitler olduğunu da bildirdi.

Limitli veriler doğrultusunda;

  • FDA’ya raporlanan veriler dışında, bilgiler her zaman spesifik ve faydalı olmuyor.
  • Çok fazla karışık ve çeşitli veri olduğu için, bilgisayarların başarılı analiz yapmaları zorlaşıyor.
  • Bu verileri, dijital ortama insanlar eklediği için, özellikle ilaç sektörü gibi geniş yelpazesi olan alanlarda, kapasitelerinin üzerine çıkıp değerlendirme yapmaları gerekiyor.

Submit a Comment