Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlık ve Dijital Ekosistem

Sağlık ve Dijital Ekosistem
Ali Mahmut

Bruce Hellman; doktorların, hastalarıyla ilk randevularından itibaren başlayan iletişim kopukluklarını düzeltmeye ve sağlık sektöründe değişiklikler yapmaya kararlı.

Wired Health today için yaptığı açıklamada: ”Bir e – ticaret sitesine girdiğimde, site paramı son ziyaretimden itibaren nasıl harcadığımı tahmin edebiliyor. Ancak pratisyen hekimime 6 aylık bir aradan sonra tekrar gittiğimde, geçen sürede ne yaptığım veya rahatsızlığım hakkında hiçbir fikri olmuyor.”

dijitalekosistem (2)

Hellman’ın aklında; sağlık sektörüne entegre etmek istediği dijital bir ekosistem var. Aplikasyonların, antibiyotikler gibi yaygın kullanıldığı bir sistem. uMotif Digital Health‘in kurucusu ve CEO’su olan Bruce Hellman, bu hedefini gerçekleştirmek için çalışmakta. Bu amaçla; kronik hastaların yaşam kalitelerini yükseltmeyi hedefleyen firmanın ilk uygulaması hizmete girdi.

Avrupa’da, uzun süreli kronik sağlık problemlerinden acı çeken 400 milyon, Amerika’da ise 255 milyon insan var. İngiltere, bu hastalıkları tedavi edebilmek için yılda 500 milyar sterlin harcamakta. Ama tüm bunlara rağmen kronik hastalar, yılda sadece 3 saatlik tedavi alabilmekte.

Hellman’ın hayalinde güvenli, anlaşmazlıkların minimum düzeyde olduğu dijital bir ekosistem var. Bu dijital sistem topladığı veriler ile sağlık sektörünü ve doktor – hasta ilişkilerini geliştirecek.

Submit a Comment