Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

AirRx “Uçakta Doktor Var Mı?” Sorusuna Cevap Veriyor

AirRx “Uçakta Doktor Var Mı?” Sorusuna Cevap Veriyor
Kubilay Han Uluerim

Eğer uçakta fenalaşırsanız ve acil yardıma muhtaç bir hâldeyseniz hayatınız tesadüfen yolcuların arasında bulunan bir doktorun ellerinde demektir. Bu doktorlar da büyük ihtimalle acil müdahale uzmanı değildir ve bu durum için özel olarak yetiştirilmemiştir.

“Doktorlar uçaktayken içindeki bulundukları ortama alışık değildirler. Çoğu acil müdahale uzmanı değildir bile. Yakınınızdaki kişi radyolog, pediatrist ve doğum doktoru gibi günlük olarak acil durumlarla başa çıkmasını bilmeyen birisi olabilir. Lakin işin aslı şudur: Havada yapabileceğiniz pek fazla şey yoktur. Tıbbi eğitim almış herkesin hatırladığı sürece yapabileceği önemli temel şeyler vardır.”

– University of Illinois College of Medicine’den Dr. Raymond E. Bertino

airrx

Bertino 2011’de bir JAMA’nın makalesini okuduktan ve kendi deneyimlerinden sonra bu sorunun üstesinden gelmek için bir uygulama geliştirmiş. AirRx adlı bu uygulama, uçakla seyahat eden doktorlar için şu tarz içeriklere sahip:

  • Acil durumda yapılacaklar listesi
  • Yaygın olarak uçaklarda bulunan ilaçlar
  • Bir uçakta kullanılabilecek en uygun tıp uzmanlıkları
  • Temel hak ve özgürlüklerle ilgili bilgiler

Doktorlar bu uygulamayı 4.99 $ ücretle telefonlarına indirebiliyor, uçuş sırasında acil müdahale gerekirse hazır durumda oluyorlar. Aslında uygulamanın ücretsiz olmasını istediğni belirten Bertino, bu yazılımın desteklenmesi için bir miktar para gerektiğini söylüyor ve ilerleyen zamanlarda sağlık kurumlarının kendi çalışanlarına bu uygulamayı tedarik edeceğini umuyor.

Submit a Comment